RFA Sir Galahad (1)

 

Sir_Galahad_1971

Reproduced with permission of the MOD

 

RFA Sir Galahad 1

 

Official Number:                      309790                                                                             

Class:                                    SIR LANCELOT CLASS Landing Ship Logistics

Pennant No:                            L3005

Laid down:                              22 February 1965  
Builder:                                   Alexander Stephen & Sons
Launched:                              19 April 1966
Into Service:                           17 December 1966
Out of service:                         8 June 1982 destroyed during Falklands War
Fate:                                       Sunk as a war grave 

 

Items of historic interest involving this ship: -

 Background Data:   In December 1961 the following announcement was made: War Office Military Supply Ship: A 6000t ocean-going twin screw military supply vessel has been ordered by the MOT from the Fairfield Shipbuilding and Engineering Co Ltd at Govan, who are to develop the final specifications of the ship, which is expected to cost about £1million. Building will start around February 1962 and the ship is expected to be in service late in 1963 or early in 1964. The design calls for a fast troop and vehicle carrier capable of discharging onto beaches. She will have bow and stern loading facilities for tanks and military vehicles, ramp loading hatches, cargo handling cranes and provision for carrying and launching pontoons. A helicopter will be carried aft, and on completion she will have a Merchant Navy crew and will be managed by the British India Steam Navigation Co Ltd” In March 1963 it was announced that tenders were to be invited for a further two vessels at a cost of £2 million each and all 3  would then replace 13 former Tank Landing Ships and would be part of an eventual Class of 5 or 6 ships, all of which would be named after Knights of the Round Table. The final 3 vessels were ordered in April 1965, and in December 1968 it was announced that as from January 1970, the management of these 6 vessels, as well as that of 1 ex-LST, would be transferred to the RFA

 

22 February 1965 laid down as LSL 02

19 April 1966 launched by Alexander Stephen & Sons Ltd, Linthouse as Yard Nr: 690 named SIR GALAHAD (1) for the Ministry of Transport

17 December 1966 completed and placed under management of British India Steam Navigation Co Ltd., London

 RFA Sir Galahad in BI colours

Sir Galahad (1), before RFA service, in BI colours

27 April 1968 sailed Bangkok for Singapore with 54 Squadron Royal Engineers and their equipment onboard after building the Loeng Nok Tha to Ban Nong Phok Road

Scan 20161108

Press Report from Bangkok World Newspaper of 24 April 1968
kindly donated by Tony Smith
 

29 June 1968 together with mv Sir Lancelot (before RFA service), HMS INTREPID, two SRN6 hovercraft, 10,000 members of the Armed Forces and 100 Aircraft involved in Exercise Lath on the East Coast of Malaysia 

29 August 1968 was the first ship to berth at the Penang Port Commission's new deep water wharves at Butterworth to load a Royal Navy Buccaneer Aircraft to be taken to RAF Changi, Singapore for repairs. The aircraft had come from HMS HERMES

17 December 1968 in Singapore Roads

31 December 1968 berthed at Singapore Docks

28 May 1969 in Penang Roads

18 June 1969 in Singapore Roads

7 March 1970 management transferred to the RFA

8 March 1970 at Singapore

17 March 1970 Captain Richard Thorn RFA appointed as Captain

31 March 1970 in the Western Roads at Singapore

7 June 1970 at Singapore

19 June 1970 in the Western Roads at Singapore

23 September 1970 sailed Singapore for Calcutta with members of the Commonwealth Expedition Comex 4 as passengers

2 October 1970 berthed alongside at Penang Harbour

21 October 1970 in the Western Roads at Singapore

19 November 1970 to 11 December 1970  humanitarian assistance - was part of  Operation Burlap - the U.K. military relief operation to East Pakistan following extensive damage and flooding caused by a cyclone along with  HM ships TRIUMPH, INTREPID and HYDRA and RFA’s  RESOURCE, OLWEN(2) and STROMNESS. Chief Officer David F Freeman RFA from RFA SIR GALAHAD (1) was awarded a Commander Far East Fleet's Commendation for his efficiency, zeal and selfless devotion to duty

6 January 1971 at Singapore

25 January 1971 her Ship’s Badge was officially presented to her

17 March 1971 Captain Richard Thorn RFA appointed as Master

 4 May 1971 the Thai cargo ship Pichai Samut exploded off Singapore. The Shell tanker Hyria and Sir Galahad searched for survivors - 14 crew members of the Pichai Samut were rescued and landed at Singapore

21 June 1972 at Scapa Flow engaged in Exercise Strength Trial together with five warships including HMS's ARK ROYAL and ALBION

13 July 1972 sailed Malta for Marchwood

19 October 1972 arrived at Malta

2 October 1973 arrived at Malta from Cyprus with RFA Sir Lancelot. Both ships carried members of 41 Commando, Royal Marines

25 July 1974 arrived at Malta from Gibraltar to load stores

3 August 1974 sailed from Malta

1 September 1975 at Plymouth

16 December 1975 at Hong Kong

2 August 1976 berthed at Marchwood Military Port

August 1976 Captain A S McWilliam RFA in command

23 December 1976 berthed at Marchwood Military Port

3 March 1977 at Liverpool

March 1977 Captain David R Thompson RFA in command

20 July 1978 entered the River Tyne

30 January 1980 at Marchwood Military Port

1 July 1980 at Newcastle upon Tyne

17 July 1980 at Newcastle upon Tyne

3 April 1982 arrived Devonport to discharge her ex-Norwegian exercises cargo

6 April 1982 sailed Devonport for service during Operation Corporate - the Falklands Conflict - with 350 Royal Marines and 3 Gazelle helicopters from 3 Commando Brigade Air Squadron embarked

7 April 1982 the Amphibious Landing Group assembled at sea. The other ships involved were  RFA’s SIR LANCELOT, SIR GERAINT, SIR PERCIVALE and PEARLEAF (2).and were escorted by the LPD HMS FEARLESSand the frigates HMS ALACRITY and HMS ANTELOPE

19 April 1982 the Group arrived Ascension Island

29 April 1982 sailed Ascension Island  in company with RFA‘s SIR GERAINT, SIR LANCELOT, SIR PERCIVALE, SIR TRISTRAM and PLUMLEAF(2) and HM ships FEARLESS, INTREPID and ANTELOPE

8 May 1982 entered the TEZ (Total Exclusion Zone) around the Falkland Islands

21 May 1982 entered San Carlos Water with the Amphibious Landing Group

24 May 1982 was hit by a 1000 lb bomb in San Carlos Water which did not explode

26 May 1982 the unexploded bomb was successfully removed

1 June 1982 returned to full operational service

8 June 1982 sailed San Carlos Water in the early morning for Fitzroy Creek

8 June 1982 was again bombed by Argentinian Skyhawk aircraft at Port Pleasant, Fitzroy Creek and was seriously damaged by three bombs. One bomb went through the open upper deck hatch and deflagrated, causing a massive fireball which swept through the tank deck causing heavy casualties amongst the embarked Welsh Guards who were billeted there. The second bomb exploded in the galley area, killing the butcher and the third  one burst in the engine room, killing the Third Engineer Officer and trapping others in the thick smoke which resulted.  The fires aboard  raged for over a week. The wounded were transferred to the LPD HMS  INTREPID and then to the Hospital Ship UGANDA which anchored in  Grantham Sound

 

Henry GM 1982

(Memorial on a seat beside the Scott Monument, East Princes Street Gardens, Edinburgh)

 11 June 1982 the remainder of her Ship’s Company were transferred to  STUFTATLANTIC CAUSEWAY for onward movement to the STUFT BP tanker  BRITISH TEST which transported them to Ascension Island arriving on 23 June 1982 from where they were flown back to RAF Brize Norton in the U.K

25 June 1982 was towed out to sea by the tug RMAS TYPHOON and was torpedoed and sunk by HMS/m ONYX off the Falkland Islands as a war grave at  50°12’ S, 56° 46’ W  

Sir G under tow

RFA Sir Galahad (1) under tow by RMAS Typhoon to be sunk as a war grave

The ship is designated a Protected wreck under the Protection of Military Remains Act. and the following died on board in the attack: -

Sir Galahad Crew

2nd Engineer Officer Paul Anderson Henry, GM

3rd Engineer Officer Andrew J. Morris

3rd Engineer Officer Christopher  F. Hailwood

Electrical Fitter Leung Chau.

Butcher Sung Yuk  Fai

 

1st Battalion Welsh Guards

 Lance Corporal  Anthony  Burke

Lance Seargeant  James  R. Carlyle

Guardsman  Raymond G. Thomas

Lance Corporal  Stephen  J. Newbury

Guardsman  Ian  A. Dale

Guardsman  Michael  Dunphy

Guardsman  Peter  Edwards

Sergeant  Clifford  Elley

Guardsman  Mark Gibby

Guardsman  Glenn  C. Grace

Guardsman  Paul  Green

Guardsman Gareth M. Griffiths

Guardsman Denis N. Hughes

Guardsman Gareth Hughes

Guardsman  Brian Jasper

Guardsman Anthony Keeble

Lance Sergeant Kevin Keoghane

Guardsman Michael J. Marks

Guardsman Christopher Mordecai

Guardsman Gareth D. Nicholson

Guardsman Colin C. Parsons

Guardsman  Eirwyn J. Phillips

Guardsman  Gareth W. Poole

Guardsman  Nigel  A. Rowberry

Lance Corporal  Phillip  A.Sweet

Guardsman Glyn  K. Thomas

Lance Corporal Nicholas D. M. Thomas

Guardsman Andrew Walker

Lance Corporal Christopher  F. Ward

Guardsman James  F. Weaver

Sergeant  Malcolm  Wigley

Guardsman David  R. Williams

 

Army Catering Corps

 

Lance Corporal Barry  C. Bullers

Private Albert  M. Connett

Private M. Anthony  Jones

Private Richard W. Middlewick

 

Royal Army Medical Corps

 

Lance Corporal Ian  R. Farrell

Major Roger Nutbeem

Private  Kenneth  Preston

 

Royal Engineers

 

Corporal Andrew  G. McIllvenny

Sapper Wayne  D. Tabard

 

Royal Electrical and Mechanical Engineers

 

Craftsman  Mark W. Rollins

Lance Corporal  Anthony  R. Streatfield

 

 

a_poppies_white_1_

Notes:

1. Was named after one of the 35 Knights of the Round Table in Arthurian legend  who managed to pull the sword Excalibur out of a stone and who, along with Sir Percival and Sir Bors, was one of the achievers of the Holy Grail. He was the son of Sir Lancelot.

2. Her bell was recovered by RMAS TYPHOON and after being on display at South Shields Marine and Technical College for a while, it was handed over to the Falkland Memorial Chapel, Pangbourne College in Berkshire for permanent exhibition in a chapel there

 

RFA Sir Galahad 2

RFA Sir Galahad 2

S.Galah 1

 

Sir Galahad 2 Profile


Subsequent name:                 Garcia D'Avila

Official Number:                      713026                                                         

Class:                                   Landing Ship Logistics

Pennant No:                          L3005

Laid down:                            12 July 1985 
Builder:                                 Swan Hunter Shipbuilders Ltd, Wallsend
Launched:                             13 December 1986 
Into Service:                          25 November 1987

Out of service:                       Into reserve 20 July 2007

Fate:                                     Sold out of service

 

Items of historic interest involving this ship: -

 Background Data:  She was ordered in  1984 as a replacement for the earlier ship of the same name which had been sunk as a War Grave after the 1982 Falklands Conflict. She differed from the earlier LSL’s in as much as she was fitted with a bow visor instead of the conventional side-opening bow doors like the remainder of the LSL’s and a 22 tonne capacity scissor lift amidships

 

6 December 1984 ordered

13 December 1986 launched by Swan Hunter Shipbuilders Ltd, Wallsend as Yard Nr: 125 named SIR GALAHAD (2). The Lady Sponsor was Lady Lola Tippet, wife of Vice Admiral Sir Anthony S Tippet KCB, the Chief of Fleet Support

10 July 1987 commenced her sea trials in preparation for a scheduled handover in 9/87

22 July 1987 returned to the River Tyne after running sea trials

25 November 1987 finally completed at a cost of £39.9m (source of cost - MOD contract price)

27 November 1987 delivered

3 December 1987 maiden arrival at Marchwood Military Port

21 May 1988 entered operational service

31 August 1988 until 21 September 1988 together with all the other LSL's with the exception of RFA SIR LANCELOT was involved in Exercise Teamwork 88

7 December 1988 was presented with the Falkland Islands 1982 Battle Honour at Marchwood

13 July 1989 berthed at Marchwood Military Port

25 August 1989 berthed at Marchwood Military Port

12 June 1990 berthed on the River Tyne

28 August 1990 berthed at Marchwood Military Port

6 September 1990 her deployment to the Persian Gulf Area was authorised, along with that of RFA SIR TRISTRAM, following the Iraqi invasion of Kuwait

28 September 1990 sailed for Germany to embark units of the 7th Armoured Brigade for deployment to the Persian Gulf

8 October 1990 sailed Marchwood for deployment during Operation Granby - the Gulf War

9 November 1990 at Jebel Ali embarked the Fleet Support Unit and sailed in support of  the British  Mine Countermeasure  vessels

1991 was awarded the Kuwait 1991 Battle Honour along with 10 other RFA‘s

9 February 1991 at sea at 24.04.5N 52.20.1E 2nd Cook Maurice Jospeph Foy discharged dead - stabbed through the heart. His death is recorded on the Armed Forces Memorial at the National Memorial Arboretum for the 1991 listings

Armed Forces Mem - Foy

donated by and © Terry Hissey

21 December 1991 Captain Brian J Waters OBE RFA appointed as Commanding Officer

Captain Brian Waters

Captain Brian J Waters OBE RFA

4 January 1992 together with RFA's SIR GERAINT & SIR TRISTRAM sailed Devonport for Norway Exercises

20 January 1992 arrived at Portsmouth from Norway Training

21 April 1992 arrived at Devonport

16 July 1992 arrived Devonport

21 July 1992 Captain Peter Robinson RFA appointed as Commanding Officer

9 September 1992 arrived Marchwood Military Port and sailed two days later

19 November 1992 arrived at Devonport and sailed on 27 November

5 January 1993 arrived at Devonport and sailed same day

16 January 1993 arrived at Devonport

28 April 1993 arrived at Devonport and sailed same day

8 June 1993 at Willemstad, Curacao a wreath laying ceremony by Captain C A Mitchell RFA was held at Roodeweg Cemetery as a remembrance to those who lost their lives during World War II and who are buried there

Sir Galahad 2 wreth laying at Curacao

15 July 1993 arrived at Devonport

5 September 1993 arrived and sailed Devonport

30 September 1993 arrived at Marchwood Military Port

6 October 1993 sailed Marchwood Military Port

6 February 1994 arrived at Devonport together with RFA's SIR BEDIVERE and SIR TRISTRAM

7 February 1994 sailed Devonport with RFA's SIR BEDIVERE and SIR TRISTRAM for Exercise Royal Dawn but all three ships were diverted from the Exercise to transport troops, stores and vehicles from Marchwood Military Port to Split to support UN requirements

6 April 1994 arrived at Devonport

25 April 1994 sailed from Devonport

April/May 1994 participated in Exercise Dynamic Impact 94 in the Mediterrean with RFA's SIR GERAINT and SIR TRISTRAM

24 May 1994 at Devonport

6 June 1994 in Caen for the 50th Anniversary of D-Day celebrations along with RFA SIR BEDIVERE

9 June 1994 Captain Anthony F Pitt DSC RFA appointed as Commanding Officer

A_Pitt

Captain Anthony F Pitt DSC RFA

 

11 November 1994 arrived at Devonport

24 November 1994 sailed from Devonport

24 January 1995 arrived at Devonport

13 March 1994 arrived at Marchwood Military Port

20 March 1994 sailed from Marchwood Military Port

25 March 1995 berthed at Marchwood Military Port

6 April 1995 to 23 August 1995 humanitarian aid - in support of Operation Chantress - was deployed to Lobito, Angola to provide assistance to UK elements of the United Nations Stabilisation Force

13 September 1995 sailed Devonport

19 September 1995 arrived and sailed from Millbay Docks, Plymouth

23 September 1995 arrived and sailed from Millbay Docks, Plymouth

3 November 1995 arrived at Marchwood Military Port

10 November 1995 sailed from Marchwood Military Port

12 December 1995 sailed from Devonport

22 December 1995 at Marchwood Military Port

2 January 1996 at Marchwood Military Port

20 January 1996 sailed from Marchwood Military Port for Devonport and work up

28 January 1996 sailed from Devonport

20 March 1996 arrived at Devonport

6 April 1996 Captain Pat Thompson OBE RFA appointed as Commanding Officer

8 April 1996 arrived at Devonport

9 April 1996 sailed from Devonport

15 April 1996 berthed at Milbay Docks to load for Exercise Purple Star

16 April 1996 sailed from Milbay Docks for Exercise Purple Star

19 June 1996 at Montego Bay, Jamaica

31 July 1996 at Portsmouth

10 August 1996 sailed from Marchwood Military Port

21 August 1996 arrived at Marchwood Military Port

8 October 1996 sailed Devonport

13 January 1997 sailed U.K. as part of Task Group 327.01 - the Ocean Wave 97 Deployment - to Gibraltar, France, Spain, Italy, Greece, Israel, Egypt, India, The Maldives, South Korea and the Far East led by the carrier HMS ILLUSTRIOUS - along with RFA’s DILIGENCE,  FORT AUSTIN, FORT GEORGE, OLNA (3), SIR GERAINT and SIR  PERCIVALE

1 February 1997 transitted Suez Canal southbound

17 June 1997 visited Manila

15 July 1997 was subsequently awarded the Wilkinson Sword of Peace for the ships support and involvement in Operation Chantress during 1995 at Chippenham

Capt RR B1

Captain Roger Robinson-Brown RFA receiving the Wilkinson Sword of Peace from Rear Admiral David Snelson CB

Galhad folk

Captain Roger Robinson-Brown RFA and crew members with the Wilkinkson Sword of Peace

 

3 December 1997 Captain William Walworth RFA appointed in command

31 December 1997 at Marchwood Military Port

January 1998 engaged in FOST

14 February 1998 at Marchwood Military Port

20 April 1998 at Marchwood Military Port

2 July 1998 berthed at Marchwood Military Port from Antwerp

22 August 1998 at Marchwood Military Port

20 October 1998 arrived at Devonport from exercises

30 September 1998 at Marchwood Military Port

31 October 1998 at Marchwood Military Port

November 1998 in JMC 983

1 December 1998 at Marchwood Military Port

19 January 1999 sailed Marchwood Military Port

31 January 1999 berthed at Marchwood Military Port

13 March 1999 at Marchwood Military Port

30 April 1999 at Marchwood Military Port

16 May 1999 sailed Devonport for Exercise Aurora in the Bristol Channel area tother with RFA SIR BEDIVERE

30 May 1999 arrived Devonport after Exercise Aurora duties

Sir Galahad 2 landing on

© MOD copyright

March 2000 with FOST

1 April 2000 at Marchwood Military Port

September 2000 on Argonaut 2000 deployment

27 March 2001 at A & P Yard, Wallsend on Tyne

16 May 2001 at Marchwood Military Port

June 2001 with FOST

September 2001 engaged on the Argonaut 2001 deployment together with HMS ILLUSTRIOUS, fourteen other Royal Naval Warships and RFA's FORT VICTORIA, BAYLEAF (3), SIR TRISTRAM, SIR BEDIVERE, SIR PERCIVALE, FORT ROSALIE (2), FORT AUSTIN, OAKLEAF (2) and DILIGENCE

5 December 2001 arrived at Marchwood Military Port from Middle East deployment

31 December 2001 still at Marchwood Military Port

28 March 2002 sailed from Marchwood Military Port

31 March 2002 arrived Liverpool for a 19 day refit

14 April 2002 commenced FOST

22 April 2002 at Marchwood Military Port

28 April 2002 at Marchwood Military Port

20 June 2002 at Marchwood Military Port

5 July 2002 at Marchwood Military Port

17 August 2002 at Marchwood Military Port

26 August 2002 at Marchwood Military Port

3 September 2002 to 6 September 2002 berthed at Cartagena, Spain

25 October 2002 to 30 October 2002 berthed at Malaga, Spain

13 November 2002 Captain Roger Robinson-Brown RFA appointed as Commanding Officer

Capt RR B2

Captain Roger Robinson-Brown RFA

15 January 2003 deployed on Operation Telic - the 2nd Gulf War - along with 13 other RFA’s

28 March 2003  humanitarian relief - arrived in the recently captured south Iraqi port of Umm Qasr in  the  glare of international publicity, preceded by the MCMV HMS SANDOWN and followed by  USS FIREBOLT and 2 Kuwaiti patrol boats OUHA and  SAMBOUX carrying 650 tonnes of aid

5 August 2003 returned to Marchwood on completion of Operation Telic duties

15 October 2003 berthed at Portsmouth. Captain (X) Paul Whyte RFA appointed as Commanding Officer

Captain Paul Whyte on Argus in Faluth

Captain (X) Paul Whyte RFA

5 January 2004 berthed at Marchwood Military Port

7 January 2004 berthed at Portland

14 January 2004 at anchor in Plymouth Sound

16 January 2004 berthed in Devonport Dockyard

30 January 2004 berthed at Marchwood Military Port

20 February 2004 berthed at Marchwood Military Port

29 March 2004 berthed at Millbay Docks, Plymouth

2 April 2004 berthed at Cardiff

21 April 2004 berthed at Portland

22 June 2004 together with RFA Sir Tristram berthed at Morehead City NC

25 June 2004 at Mayport, Florida

20 July 2004 anchored in Plymouth Sound

20 September 2004 Captain Roger Robinson-Brown RFA appointed as Commanding Officer

23 September 2004 was awarded the Wilkinson Sword of Peace at Marchwood for her above relief work

26 October 2004 RASed with RFA WAVE RULER (2)

RAS 26 OCT 04 007

3 December 2004 berthed at Marchwood Military Port

4 January 2005 sailed from Marchwood Military Port

26 January 2005 berthed at Marchwood Military Port

19 March 2005 berthed at Marchwood Military Port

22 March 2005 sailed from Marchwood Military Port

21 April 2005 arrived at the River Clyde for ranging on Loch Long

6 May 2005 ay "C" anchorage at Spithead

7 May 2005 anchored in Plymouth Sound

13 May 2005 berthed at Portsmouth Dockyard

21 May 2005 berthed at Gibraltar

2 June 2005 berthed at Devonport Dockyard

13 June 2005 Temporary Acting Captain (E) Mike New RFA appointed as Chief Engineer Officer

16 June 2005 berthed at Portsmouth Dockyard

28 June 2005 took part in the International Fleet Review for Trafalgar 200 at Spithead along with RFA’s ARGUS, FORT GEORGE, FORT VICTORIA, ORANGELEAF (3), SIR BEDIVERE, SIR TRISTRAM and WAVE RULER (2)

5 July 2005 anchored in Plymouth Sound

7 July 2005 berthed at Pembroke Dock

23 July 2005 anchored at Plymouth Sound

8 August 2005 berthed at Cardiff

22 August 2005 berthed at Dartmouth

19 September 2005 sailed Marchwood Military Port

9 December 2005 anchored in Plymouth Sound

17 December 2005 arrived at Marchwood Military Port from refit in Falmouth

23 December 2005 at Marchwood Military Port

9 January 2006 sailed Marchwood Military Port for FOST

11 January 2006 on DG range at Devonport

12 January 2006 anchored in Plymouth Sound

20 January 2006 berthed at Marchwood Military Port

2 May 2006 Captain (E) Robert Settle RFA appointed as Chief Engineer Officer

3 May 2006 arrived at Marchwood Military Port

8 May 2005 sailed from Marchwood Military Port

15 May 2006 arrived Pembroke Dock for her final visit prior to disposal

17 May 2006 arrived at Devonport from Milford Haven

22 June 2006 on passage to Marchwood she provided medical assistance to the injured Captain of the Liberian registered chemical carrier LIQUID ERA

23 June 2006 arrived Marchwood for the final time

20 July 2006 sailed Marchwood for the final time and entered reserve at Portsmouth - film of her movement HERE

31 August 2006 at Portsmouth awaiting disposal

26 April 2007 announcement made that she had been purchased by the Brazilian Navy for £5.2 million pounds

13 November 2007 delivered to the Brazilian Navy (Marinha do Brazil) at Portsmouth

 

G011-Bras

 

5 December 2007 commissioned as the Brazilian Navy's Garcia D'Avila (G 29) with Captain-of-Mar-e-Guerra Paulo Cesar Mendes Biasoli in command. The ship is the third ship in the Brazilian Navy to bear the name of Garcia D'Avila 

 

G091-1CO

Captain-of-Mar-e-Guerra Paulo Cesar Mendes Biasoli

 

3 March 2008 commenced sea trials from Portsmouth

11 April 2008 to 14 April 2008 berthed at Lisbon, Portugal

14 April 2008 sailed Lisbon on her delivery voyage to Rio de Janeiro

19 April 2008 berthed at Santa Cruz de Tenerife, Canary Isles

9 May 2008 docked at Rio de Janerio

6 March 2009 to 9 March 2009 berthed at Simonstown, South Africa in support of 3rd Sea Power for Africa Symposium

9 March 2009 to 12 March 2009 berthed at Cape Town, South Africa

26 March 2009 to 29 March 2009 visited Diego Garcia, BIOT

7 April 2009 to 9 April 2009 at Singapore

23 April 2009 took part in the China Fleet Review off Qingdao, China in celebration of the 60th anniversary of China's PLA (Navy) - review conducted by China's head of state - President Hu Jintao

 

GARCIA-DAVILA-ST-Jones-20090716

 

Brazilian Navy's NDCC Garcia D'Avila

 

7 September 2009 at the Naval parade commemorating Independence Day at Rio de Janeiro

8 October 2009 berthed at Niterói, in Rio de Janeiro (Brasil)

29 January 2010 Captain-of-Mar-e-Guerra Anderson de Oliveira Mendes appointed as Commanding Officer

28 February 2010 sailed Brazil to Haiti to bring Humanitarian Aid after the Earthquake in that Country, arriving on 22 March 2010

20 August 2010 at Rio de Janeiro after an AMP and Captain-of-Mar-e-Guerra Rene Pacheco Son appointed as Commanding Officer

23 December 2011 berthed at Rio de Janerio

8 April 2012 berthed at Rio de Janerio

30 October 2012 sailed on Exercise Haiti XV which ended on 21 December 2012

 

NDCC G DAVILA

NDCC Garcia D'Avila alongside

Sir G opening her bow doors

NDCC Garcia D'Avila opening her bow doors

 

3 April 2013 sailed Rio de Janerio for Exercise Haiti XVI

20 May 2013 berthed at Rio de Janerio at the end of Exercise Haiti XVI

January 2014 involved in Exercise ASPIRANTEX/2014

1 December 2014 at Rio de Janerio

20 January 2015 sailed Salvador, Brazil

Notes:

1. Replaced RFA SIR CARADOC.

2. Was built as a replacement for the ship lost in the Falklands War and was named after one of the 35 Knights of the Round Table in Arthurian legend who managed to pull the sword Excalibur out of a stone and who, along with Sir Percival and Sir Bors, was one of the achievers of the Holy Grail. He was the son of Sir Lancelot

Additional information

Copyright © 2008 – 2017 Christopher J White

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website, by continuing to use the site you agree to cookies being used. More info.