1969

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Eick Walter Roy 3rd Engineer Officer RFA Bacchus (3)

29 May 1969

1968

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Bradshaw Dennis William 1st Officer RFA Stromness

25 August 1968

Henderson Robert Macdonald 3rd Engineer Officer RFA Tideflow

15 September 1968

 

1967

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Carr Henry Master RFA Brown Ranger

23 November 1967

 

1964

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Mau Yuen Lam Sailor RFA Appleleaf (2)

29 February 1964

Fairless Thomas Mascarenlas Engineroom Store Keeper RFA Tidereach

17 February 1964

Burt Leonard James Able Seaman RFA Robert Middleton

26 May 1964

Cheung Ying Fireman RFA Fort Rosalie (1)

5 June 1964

Sheppard Ernest Bert Donkeyman Greaser RFA Tideflow

7 August 1964

Pattison Andrew Scott Higgins Donkerman Greaser RFA Wave Chief

4 October 1964

1963

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Iu Chung Lam Sailor RFA Empire Gull

3 February 1963

Labiche Gabriel 2nd Steward RFA Fort Sandusky

24 April 1963

Lam Luk Hing Fireman's Cook RFA Plumleaf (2)

4 May 1963

Kjerstad Knut Malvin Seaman RFA Fort Charlotte

21 May 1963

Cheng Wang Cheong Chief Cook RFA Gold Ranger

9 June 1963

Potter David James Able Seaman RFA Black Ranger

15 July 1963

Chan Hi Winchman/Sailor RFA Fort Rosalie (1)

31 July 1963

Butler Denis Alfred Codrington Master RFA Brambleleaf (2)

17 August 1963

Fletcher Robert Arthur Yeoman of Signals RFA Tidesurge

18 August 1963

Chan Wan Lang Assistant Steward RFA Fort Langley

16 September 1963

Ryan Ambrose Naval Stores Clerk RFA Resurgent

24 September 1963

Stevenson David Charles Junior Engineer Officer RFA Retainer

8 October 1963

Lind Terry Lees Catering Boy RFA Wave Ruler (1)

6 December 1963

 

1962

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Clark Francis John Seaman RFA Resurgent

29 April 1962

Powell Henry Jenkins Chief Steward RFA Eddyfirth 20 June 1962
Lai Chan Pumpman RFA Wave Sovereign 20 June 1962
McGregor James Alexander Chief Officer RFA Wave Ruler (1) 20 August 1962
Williamson Donald William Deck Storekeeper RFA Wave Baron 3 September 1962
Chan Yew Sang Chief Cook RFA Bayleaf (2) 25 December 1962

 

1961

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Bloor Aaron Donkeyman Greaser RFA Oakol (2)

 30 January 1961

Solan Jack Fireman RFA Succour

 5 February 1961

McKinstry OBE MD, B.Ch., DPH Robert Noel Surgeon RFA Tidereach

 6 March 1961

Hughes Robin Colin Louis Ships Writer RFA Fort Beauharnois 15 March 1961
Strahan Henry Donkeyman Greaser RFA Tidesurge

 27 June 1961

Wilson John Chief Engineer Officer RFA Wave Prince

 6 July 1961

Chong  Sau Donkeyman Greaser RFA Fort Dunvegan

 6 August 1961

Mea Jasoodeen Hasson Engine Room Tindall RFA Fort Sandusky

 6 December 1961

Lee San Fireman RFA Wave Soverign

 11 December 1961

Abdulrehman Sk Fakir Seaman 1 RFA Fort Beauharnois 

 13 December 1961

 

1960

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Ting Ah Hong Seaman RFA Wave Laird

31 January 1960

Brincat Dominic Able Seaman RFA Blue Ranger

19 March 1960

Borg Spiridione Donkeyman Greaser RFA Wave Knight (1)

14 June 1960

Ling Yee Hoo Sailor RFA Wave Laird

20 August 1960

Lau Ming Sailor RFA Fort Rosalie (1)

26 September 1960

McGowan William 3rd Engineer Officer RFA Eddycliff

5 October 1960

Wood Alfred Able Seaman RFA Tideflow

11 December 1960

Cowell Norman George 4th Engineer Officer RFA Gold Ranger

24 December 1960

 

 

a_poppies_white_1_

1959

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Chow Sing Foo Bosun RFA Wave King

20 January 1959

Lee Yao Ming Seaman RFA Wave King

20 January 1959

Buttigieg Emmanuel Donkeyman Greaser RFA Wave Duke

25 January 1959

Morris Alan Signalman RFA Wave Prince

11 February 1959

Nooroodeen Eusoof Deck Tindal RFA Abbeydale

27 May 1959

Allen John Edward Chief Engineer Officer RFA Robert Middleton  6 June 1959
Ding Suey Kwang Seaman RFA Eddyrock

21 June 1959

Grech Guisippi Fireman RFA Tideflow

16 July 1959

Stewart Thomas Henry Pumpman RFA Black Ranger

10 August 1959

Brown John Crombie 2nd Officer RFA Sea Salvor

26 December 1959

 

1958

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Lau Kwok Kuen Assistant Steward RFA Wave King

6 January 1958

Baba Hoosein Jainoo Secunny RFA Fort Constantine

14 January 1958

Ramulu P Fireman RFA Fort Constantine

14 January 1958

Narayan Shauker Fireman RFA Fort Constantine

14 January 1958

Sattar Abdul Secunny RFA Fort Constantine

14 January 1958

Hasson Abdoolla Seaman 1st Class RFA Wave Duke

21 March 1958

Fai  Ling Fireman's Boy RFA Fort Langley

17 April 1958

Ching Ah Lee Quartermaster RFA Wave Chief 

21 April 1958

Gomes Augustinho Pantryman RFA Cedardale

20 July 1958

Bonelo Dominic Able Seaman RFA Sea Salvor

15 September 1958

Ho Fatt 2nd Steward RFA Fort Charlotte

2 October 1958

Stroughair John Donkeyman Greaser RFA Olna (2)

7 December 1958

Banks Philip Hughes 2nd Officer RFA Fort Langley

12 December 1958

Chung Chan Sailor RFA Fort Charlotte

17 December 1958

 

1957

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Pang Chen Ban Chief Steward RFA Tide Austral 1 February 1957
Esmail s/o Hussain Seaman RFA Wave Commander  3 May 1957
Dias Pedro General Servant RFA Fort Rosalie (1)

11 August 1957

Muay Chew Tong Sailor RFA Wave Laird

4 September 1957

Urry Charles William Chief Engineer Officer RFA Eddybeach

08 September 1957

Cresdee John Richard Diver RFA Sea Salvor

30 October 1957

Kwan Ng Han Seaman RFA Wave Conqueror 9 November 1957
Major Robert Ward Chief Officer RFA Cedardale 14 November 1957
Chim Sang Donkeyman / Greaser RFA Eddycreek 19 December 1957

 

1956

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Fernandes Miguel General Servant RFA Dewdale (1)

10 January 1956

Chong Lee Ing Sailor RFA Surf Patrol

23 January 1956

Adam Ismail Seaman 1st Class RFA Eaglesdale

7 February 1956

Wong Shui Leung Chief Cook RFA Wave Premier

11 February 1956

Russell-Smith William Acting 3rd Officer RFA Wave Commander

10 April 1956

Saunders Frederick William Pumpman RFA Wave King

21 April 1956

Zagady Ismail Yusoff Seaman Class 1 RFA Fort Sandusky

26 April 1956

Bodin Ian Mar 3rd Engineer Officer RFA Blue Ranger

29 April 1956

Dack Charles Stanley Fireman RFA Tiderange

13 May 1956

Buckley Douglas Hermann 2nd Engineer Officer RFA Fort Beauharnois

15 May 1956

Edross Sk Oosman Sk Hassan Engine Room Serang RFA Wave Protector

24 May 1956

McDonald Thomas Able Seaman / Signalman RFA Retainer

24 June 1956

English Harold Mossman Seaman RFA Olna (2)

15 July 1956

Yusuf Sk Ahmed Sk Seaman Class 1 RFA Fort Sandusky

10 September 1956

Husain Amir Pumpman RFA Ennerdale (1)

8 October 1956

Sk Oomer Sk Ahmed Donkeyman Greaser RFA Ennerdale (1)

16 November 1956

Redhead Frederick Able Seaman RFA Eddybay

21 November 1956

Grover George E 2nd Engineer Officer RFA Fort Constantine

25 November 1956

Roberts Arthur Thomas Junior Engineer Officer RFA Dewdale (1)

26 November 1956

Mitchell Edwin Thomas Master RFA Eddybeach 4 December 1956

Fackeer

Mahomed Engine Room Serang

RFA Wave Protector

25 December 1956

 

1955

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Yip Kau Able Seaman RFA Encore

7 January 1955

Savage Henry Donkeyman/Greaser RFA Eddyreef

9 January 1955

Gibbs Robert Fireman RFA Sea Salvor

11 January 1955

McKenzie John Seaman RFA Cautious

10 March 1955

Fook Pang Seaman RFA Gold Ranger

23 March 1955

Maddock Stanley Seward Master RFA Blue Ranger

13 April 1955

Samsoodeen s/o Mohedeen Sk Secunny RFA Wave Ruler (1)  13 July 1955
Burke William Edward Chief Engineer RFA Wave Chief

19 July 1955

McGarry Joseph Assistant Steward RFA Earner

11 December 1955

 

1954

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Eusoff Email Secunny RFA Wave Duke

13 January 1954

Fernandes Paul General Servant RFA Cedardale

25 January 1954

Abdul Ismail Secunny RFA Wave Commander

26 January 1954

Abdooraman Eusoof Secunny RFA Echodale

1 July 1954

Corless Harold Joseph Seaman RFA Envoy 4 August 1954
Nakwa Sk Mohamed Tindal RFA Fort Constantine

9 August 1954

Boyd David 2nd Engineer Officer RFA Dingledale

11 August 1954

Black James Fireman RFA Wave Baron

31 August 1954

Zahra Salvatore Donkeyman RFA Fort Duquesne

15 October 1954

Daniel Percy Chief Cook RFA Wave King

30 October 1954

 

 

1953

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Raghow Rama Lascar Seaman RFA Wave Duke

3 January 1953

Ip Chun Greaser RFA Fort Langley

25 January 1953

Greig James Able Seaman RFA Wave Premier

8 March 1953

Loo Cheng Ah Mess Boy RFA Brown Ranger

14 April 1953

Lynn George Borthwick Junior Engineer Officer RFA Wave Protector

1 July 1953

Campbell Patrick Fireman RFA Saucy

9 July 1953

Mellish Arthur William Robert Chief Engineer Officer RFA Retainer

19 July 1953

Sing Sek-Kam Quartermaster RFA Bishopdale

1 September 1953

Popham Ernest Donkeyman Greaser RFA Wave King

21 September 1953

Lo Chun 2nd Cook RFA Resurgent

2 October 1953

Howell Fred W Chief Engineer Officer Admiralty

17 October 1953

Kum Chow Yuk Sailor RFA Birchol (2)

10 November 1953

Sonya Baboo Seaman 1st Class RFA Wave Duke

22 November 1953

Flick Jeffrey Barton Radio Officer RFA Broomdale

22 December 1953

 

1952

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Walden Arthur Able Seaman RFA Wave Premier

8 January 1952

FitzGerald Edward Francis Seaman RFA Black Ranger

9 January 1952

Wong Har Hang Boatswain RFA Dingledale

9 January 1952

Yan Loy Ching Fireman RFA Dingledale

2 February 1952

Griffiths Alfred Hugh 2nd  Engineer Officer RFA Ennerdale (1)

3 February 1952

Choi Lee Fireman RFA Wave Liberator

11 February 1952

Dawood Hussain Lascar 2nd Class RFA Arndale

23 February 1952

Oosman Abdool Pumpman RFA Arndale

30 March 1952

Abdulla Yoosoof Lascar Seaman RFA Wave Regent

28 May 1952

Lee Ah Moy Quartermaster RFA Birchol (2)

2 June 1952

Fackeerkhan Ebrahim Lascar Seaman 2nd Class RFA Easedale 2 June 1952
Wilson William John Ships Writer RFA Dewdale (1)

21 June 1952

Ling Yen Kung Sailor RFA Wave Liberator

6 September 1952

Ali Hussain Lascar 1 RFA Eaglesdale

30 September 1952

Cook Reginald W Chief Engineer Officer

RFA Ships in reserve at Pembroke Dockyard

30 October 1952

Akhurst Albert Edward Pumpman RFA Wave Premier

23 December 1952

 

1951

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Bassa Fackeer Lascar 1st Class RFA Echodale

8 January 1951

Habib Sheikh Fireman RFA Wave Emperor

28 March 1951

Reeder Charles Clifford Master RFA Salvalour

30 March 1951

Grant Donald Able Seaman RFA Wave Governor

7 April 1951

Niven Laurence Johnson Seaman RFA Enforcer

10 May 1951

Razak Allee Fireman RFA Abbeydale

27 May 1951

McAllister Frank Morrell Ship's Writer RFA Wave Victor

13 June 1951

Davies Hugh Williams Master RFA Prestol

17 June 1951

Stratford Alan Assistant Steward RFA Wave Liberator

12 July 1951

Shirajudeen Hussain Donkeyman Greaser RFA Easedale

20 July 1951

Ali Hassan Lascar Seaman RFA Ennerdale (1)

18 September 1951

Kassum Ahmed Lascar Seaman RFA Wave Regent 23 September 1951
Ng Tsui Chung Assistant Steward RFA Green Ranger 18 November 1951
Knight John Nicholas Fireman/Greaser RFA Larchol 14 December 1951
Rehman Oomer Abdul Lascar 1 RFA Easedale 16 December 1951
Mea Mohamed Sab Hossien Fireman RFA Olna (2) 21 December 1951

 

1950

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Oosman Soomar Engine Room Serang RFA Fort Constantine

13 January 1950

Younger John Wishart Chief Engineer Officer RFA Sea Salvor

18 January 1950

Phillips John Joseph Able Seaman RFA Jaunty

11 May 1950

Dawe Frederick Richard Donkeyman Greaser RFA Wave Laird

23 May 1950

Ameen Shaik Jainoo Deck Casab RFA Derwentdale (1)

27 May 1950

Baba Mohamad Secunny RFA Fort Charlotte

6 June 1950

Ellis AM Morris Richard Able Seaman RFA Wave Commander 4 July 1950
Mills Edward Master RFA Wave Master

16 July 1950

James William Henry Fireman RFA Wave Liberator

4 August 1950

Eaton R 2nd Engineer Officer RFA Oakol

10 August 1950

         
Abdoorman Mohammed Essack Fireman RFA Fort Rosalie (1)

23 August 1950

Abdoola Ebrahim Carpenter RFA Ennerdale (1)

29 August 1950

Hooseindeen Goolam Sarwar Engine Room Casab RFA Eaglesdale

1 September 1950

Hoosein Baba Sheik Quartermaster RFA Ennerdale (1)

17 September 1950

On On To Greaser RFA Salvalour

25 October 1950

Alcock Alfred George Leading Stoker RFA William Scoresby

14 November 1950

 

 

 

a_poppies_white_1_

Copyright © 2008 – 2017 Christopher J White

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website, by continuing to use the site you agree to cookies being used. More info.