1989

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Bance Anthony Junior Catering Rating RFA Regent 2 April 1989
Johnson Anthony Senior Radio Officer On leave
20 December 1989
         

 

1988

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Garrod John Senior Chief Engineer Officer RFA Orangeleaf (3)

1 January 1988

Wikson Frank Petty Officer (DSK) RFA Resource (2)

14 January 1988

Vickers Christopher J Seaman 1b RFA Olmeda

31 March 1988

Lam Kwok Keung Assistant Laundryman RFA Fort Austin

1 April 1988

Coles John L S Chief Officer X Serving with FOST

1 July 1988

 

1987

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Smith David Seaman 1b RFA Green Rover

16 March 1987

White Geoffrey Motorman 1a RFA Sir Tristram

22 March 1987

Gay Don Master RFA Blue Rover

9 August 1987

Hynes Michael Noel Senior Radio Officer RFA Regent

7 October 1987

Duncan Bob Chief Petty Officer (D), BEM RFA Diligence

15 October 1987

Laird Alex George 2nd Officer (E) RFA Olmeda

15 October 1987

Pescott James Seaman 1a RFA Brambleleaf (3)

2 December 1987

 

1986

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Wong Fat Butcher RFA Sir Lancelot

1 June 1986

Gill Geoffrey Signalman RFA Olna (3)

29 June 1986

Williams Arthur Steward RFA Regent

27 November 1986

 

1985

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Bell Kevin Seaman 1a RFA Appleleaf (3)

12 January 1985

Duce M PO Motorman RFA Black Rover

10 February 1985

Phelps Ray J 1st Radio Officer RFA Blue Rover

18 March 1985

Bennett David PO Motorman on Sick Leave

May 1985

Grace Gwyn Motorman 1A RFA Engadine

1 July 1985

Johnson Anthony Senior Radio Officer RFA Grey Rover

20 December 1985

Massey David C Senior Radio Officer RFA Blue Rover

22 December 1985

 

1984

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Mills Clive Quartermaster RFA Resource (2)

10 January 1984

McCrea Rory W Purser RFA Grey Rover

29 January 1984

Downham Marshall Master RFA Empire Gull

1 May 1984

Hocking John Chief Petty Officer (D) RFA Olwen

9 August 1984

Rowsell Ronald Seaman 1A RFA Olwen

9 August 1984

Smith Michael A G Seaman 1A RFA Fort Grange

21 December 1984

 

1983

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Sawyer Thomas Motorman 1A RFA Resource (2)

28 April 1983

Sadler A Chief Petty Officer (D) RFA Engadine

22 July 1983

Raikes William Seaman 1A RFA Grey Rover

26 September 1983

Shellcott Stephen Cadet RFA Olmeda

7 November 1983

Elliott William Bosun RFA Black Rover

8 December 1983

 

1982

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Burnett George Simpson Commodore E RFA Regent

14 January 1982

Hanshaw Ray Signalman RFA Grey Rover

21 April 1982

Hoole Ronald John 1st Radio Officer mv Atlantic Conveyor

25 May 1982

Chan Chai Sing Assistant Laundryman mv Atlantic Conveyor

25 May 1982

Ng Por Laundryman mv Atlantic Conveyor

25 May 1982

Hailwood Christopher F 3rd Engineer Officer RFA Sir Galahad

8 June 1982

Henry Paul Anderson 2nd Engineer Officer, GM RFA Sir Galahad

8 June 1982

Leung Chau Electrical Fitter RFA Sir Galahad

8 June 1982

Morris Andrew J 3rd Engineer Officer RFA Sir Galahad

8 June 1982

Sung Yuk Fai Butcher RFA Sir Galahad

8 June 1982

Yeung Swi Kami Sailor RFA Sir Tristram

8 June 1982

Yu Sik Chee Bosun RFA Sir Tristram

8 June 1982

Frazer William Quartermaster RFA Fort Grange 30 June 1982
Lobo Henry 4th Engineer Officer RFA Tidespring 17 August 1982

 

1981

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Cudlip Michael Sidney Electrical Officer RFA Olna

6 March 1981

Thomas Roger Barry 2nd Officer RFA Sir Tristram

10 June 1981

 

1980

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Deacon Henry H Chief Officer X RFA Cherryleaf (3)

28 February 1980

 

 

a_poppies_white_1_

1979

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Smale G J (Dennis)
Donkeyman Greaser
RFA Cherryleaf (3)

3 April 1979

 

1978

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Davison John 2nd Officer RFA Resurgent

16 March 1978

Mitchell John Chief Cook RFA Eddyfirth

2 October 1978

Mason Leslie Donkeyman Greaser RFA Hebe

30 November 1978

 

1977

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Blaikie Iain Douglas Assistant Steward RFA Regent

1 August 1977

 

 

1976

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Bright Robert G 1st Electrical Officer RFA Tidepool 21 February 1976
Irvine Alan Murdoch 1st Radio Officer RFA Tideflow 20 October 1976
Denning John Gordon Purser RFA Olna (3) 4 November 1976

 

 

1975

 

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Price  Thomas  Able Seaman  RFA Olwen (2) 25 April 1975 
Trollope Donald James Signalman RFA Tarbatness 21 August 1975

 

1973

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Hill Cecil Hogarth 3rd Engineer Officer RFA Tidereach 31 January 1973
Goodyear J Junior Electrical Officer RFA Retainer 25 January 1973

 

1972

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Lee Malcolm Douglas Cameron 2nd Officer RFA Gold Ranger 23 September 1972
L'Estrange Henry Owen Commodore, DSC RD RFA Stromness 5 December 1972

 

1970

 

Surname First Name Rank/Rate Ship Date of Death
Wiggins Richard John 1st Radio Officer RFA Tarbatness 27 August 1970
Phillips Derek Gordon Donkeyman Greaser RFA Olwen (2) 28 August 1970

Copyright © 2008 – 2017 Christopher J White

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website, by continuing to use the site you agree to cookies being used. More info.