1929

 

Surname

First Name

Rank/Rate

Ship

Date of Death

Connolly

Frederick John

Master

RFA Francol

12 March 1929

Lem

Kam Shing

Sailor

RFA Kharki

11 May 1929

Harding

Albert

Fireman

RFA Appleleaf (1)

20 August 1929

Mahomed

Allusab Shiek

Fireman

RFA Slavol

30 August 1929

Meikle

William Cairns

Master

RFA Olna (1)

30 October 1929

Lam

Chuen

Trimmer

RFA War Hindoo

30 October 1929

Hong Tang Fireman RFA War Pindari 14 November 1929

Mitchell

Francis J

Ordinary Seaman

RFA Appleleaf (1)

28 December 1929    

 

1928

 

Surname

First Name

Rank/Rate

Ship

Date of Death

Yung

Yiren

Fireman's Boy

RFA War Brahmin

1 March 1928

Riley

George Jackson

3rd Engineer Officer

RFA War Methar

10 March 1928

McCooly

John Henry

Seaman

RFA Philol

12 June 1928

Jenkins

George

Able Seaman

RFA Petroleum

12 June 1928

Sk Dawood

Sk Essack

Casab

RFA War Mehtar

6 August 1928

Coster

Arthur

Fireman

RFA Olna (1)

31 August 1928

Howell

Edwin Charles

Greaser

RFA Rapidol

15 September 1928

Harris

Joseph

Fireman

RFA Orangeleaf (1) 

19 September 1928

 

1927

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Wang Ah Jok Engineer's Boy RFA War Krishna

16 February 1927

Watson Stanley Seaman RFA Appleleaf (1)

19 February 1927

Jobson George Greaser RFA Pearleaf (1)

28 February 1927

Ah Ngong Sailor's Boy RFA War Pindari

19 May 1927

Barrett Daniel David 2nd Engineer Officer RFA War Afridi

15 June 1927

Horrell Samuel John Fireman RFA Cherryleaf (1)

19 June 1927

Tong Leu Fireman RFA War Afridi

7 July 1927

Mahamed Essack Ebraim Fireman's Bhandary RFA War Methar

22 July 1927

Bugeya Guiseppe Greaser RFA British Beacon

4 August 1927

Wong Heng Fireman RFA War Afridi

4 October 1927

Ching Ling Ah Storeman RFA War Hindoo

9 October 1927

Rizzo V Able Seaman RFA Boxol

16 October 1927

Forbes Robert Lamp Trimmer RAFA Kurumba

3 November 1927

Stevens Alfred Henry Storekeeper RAFA Kurumba

3 November 1927

Loveridge Joseph William Fireman RFA Cherryleaf (1)

28 December 1927

 

1926

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Choo Mak Fireman RFA War Hindoo

9 May 1926

Chievi Leng Quartermaster RFA War Afridi

30 June 1926

Pavey Charles George Seaman RFA War Bahadur

5 July 1926

Rendall Robert Otto Engineer RFA Thermol

17 July 1926

Bushnell William Master RFA War Bahadur

4 September 1926

Evans Walter Leslie 3rd Engineer Officer RFA Olna (1)

10 September 1926

Watts Alexander Fireman RFA Belgol

10 September 1926

Siewak Roh Sailor RFA War Krishna

30 November 1926

Scott Alexander Dewar Chief Engineer RFA War Sepoy

14 December 1926

Hughes William Bosun RFA War Pathan

15 December 1926

 

1925

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Yon Cheong No 3 Fireman RFA War Bharata

7 January 1925

Williamson John Bosun RFA War Sepoy

31 January 1925

Noronha Nasmeuth Butler RFA Rapidol

8 February 1925

Riddle John Stoker RFA Bacchus (1)

14 April 1925

Edwards Albert Able Seaman RFA Bacchus (1)

14 April 1925

Stonehouse Cyril Radio officer RFA Bacchus (1)

14 April 1925

Wakeley Victor Mortimer 3rd Officer RFA Bacchus (1)

14 April 1925

Tucker Edward Stoker RFA Bacchus (1)

14 April 1925

Chinn Cyril Able Seaman RFA Bacchus (1)

14 April 1925

Fraser Robert Chief Steward RFA British Beacon  

14 May 1925

Byrne John Fireman RFA War Nawab

10 June 1925

Taylor William 4th Engineer Officer

RFA War Bharata    

23 July 1925

Grima Giachino Labourer RFA Perthshire

23 September 1925

Marrack Richard Chief Engineer Officer RFA Nucula

21 November 1925

Lam Mung Fireman RFA War Pindari

23 November 1925

 

1924

 

Surname       First Name              Rank/Rate                  Ship                         Date of Death
Reville Mathew Able Seaman RFA Olna (1) 8 January 1924
Boss Ronald William Junior Engineer Officer RFA Bacchus (1) 17 January 1924
Ting Ah Tay Sailor RFA War Diwan 18 March 1924
Harwood Charles Bertram 2nd Engineer Officer RFA Oleander (2) 9 May 1924
Clay William Frederick Master RFA Rapidol 20 May 1924
Morris Charles Somerset Fireman RFA War Brahmin 12 June 1924
Gattey Edward Master RFA Francol 20 June 1924
Charleston John Greaser RFA Limol 28 June 1924
Poo Lee Ah Sailor RFA War Afridi 30 June 1924
Ah Chong Sailor RFA War Bharatar 8 August 1924
Man Fok Fireman RFA War Bharatar 25 August 1924
Cole Edward Petty Officer RFA Petronel 28 September 1924
Jaffer Ebrahim Mahomed Oilman RFA Rapidol 29 September 1924
Evans William Arthur Greaser RFA British Beacon 4 November 1924
Tubb William Fireman RFA War Brahmin 14 November 1924
Barber Frederick Charles Steward RFA Petrella 30 November 1924
Jackson Benjamin Able Seaman RFA British Beacon 26 December 1924

 

1923

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Sutton William Robert 2nd Officer RFA Scotol

28 January 1923

Scott John Greaser RFA Petrella

4 March 1923

Holland James Henry Greaser RFA Burma

16 April 1923

Harding Arthur Randel Assistant Steward RFA Maine (3)

23 April 1923

To Far Fitter RFA Ruthenia

7 June 1923

Sanders George Donkeyman Greaser RFA War Diwan

24 June 1923

Jenking William Greaser RFA War Nizam

1 July 1923

Edgecombe Alfred Pumpman RFA British Lantern

13 July 1923

Featherstone Arthur Charles 2nd Steward RFA Slavol

8 October 1923

 

1922

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Hennessey John Able Seaman RFA War Brahmin

30 January 1922

Graham John 2nd Engineer Officer RFA Slavol

11 February 1922

Canavon Thomas Quartermaster RFA Kimmerol 3 March 1922
Brown James Fireman RFA War Afridi

1 April 1922

Davis Richard Greaser RFA War Sepoy

11 April 1922

Clay William Frederick Master RFA Rapidol

20 May 1922

Vaughan Charles Seaman RFA Maine (3) 22 May 1922
Clarke Sydney Samuel 2nd Engineer Officer RFA Boxol

8 June 1922

Spiteri S Greaser RFA Boxol

11 August 1922

Cawley Thomas Leading Fireman  RFA Serbol

21 August 1922

Pyne Walter James Fireman RFA War Nizam

4 December 1922

 

1921

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Ettie George Albert Ernest Chief Cook & Baker RFA Delphinula

31 January 1921

Russell Alfred Chief Steward RFA Delphinula

31 January 1921

Baggott Allen Mardon Chief Steward RFA Perthshire

12 February 1921

Greene Herbert Edward Fireman RFA Petroleum

16 February 1921

Sturt Edward George Able Seaman RFA Plumleaf (1)

9 May 1921

Whittaker John Edward 2nd Engineer Officer
RFA Thermol

26 May 1921

Turner Ernest Atkinson Leading Fireman RFA Fortol

2 June 1921

Hunter John 2nd Steward RFA Thermol

5 June 1921

Oldershaw Albert Labourer RFA Melita

6 June 1921

Nier Muhammed Kaloo Fireman RFA Petroleum

6 July 1921

Campbell James William 2nd Engineer Officer RFA Francol

23 July 1921

Bray Edward Ships Cook RFA British Light

29 July 1921

Osman Charles Edward Able Seaman RFA Berbice

31 July 1921

Li Cheung Boatswain RFA Kharki

2 October 1921

Thomas William John 2nd Steward RFA Fortol

17 November 1921

Anders Walker James Seaman RFA Delphinula

31 December 1921

 

1920

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Helion James Carpenter RFA Slavol

6 January 1920

Ali Mohamed Greaser RFA Dredgol

17 February 1920

Furlong Allan Hyde Lieutenant RFA Carol

14 March 1920

Chapman Harry Able Seaman RFA Limol

30 March 1920

Mould John William 2nd Engineer Officer RFA Limol

30 March 1920

Novis Thomas William Greaser RFA Limol

30 March 1920

Rudder OBE Charles Joseph Captain On leave

15 April 1920

Cusheon Frederick Charles Pumpman RFA Mixol

20 May 1920

Rocho Felix Fireman RFA Appleleaf (1)

24 May 1920

Bailey William Fireman RFA Thermol

28 June 1920

Smith J E Chief Steward RFA Nucula

11 August 1920

Liu Khan Seaman RFA War Sepoy

19 September 1920

Wan Ng Fireman RFA War Sepoy

8 October 1920

Borg Edward Chief Cook RFA War Bahadur

10 October 1920

Fletcher Ernest Albert Able Seaman RFA War Bahadur

2 November 1920

Madsen Marius Carpenter RFA War Bahadur

6 November 1920

Ah Sang Fireman RFA Nucula

10 November 1920

Beagley George Fireman RFA War Bahadur

30 November 1920

Shore Frederick Greaser RFA Plumleaf (1)

26 December 1920

 

 

 

a_poppies_white_1_

 

 

1919

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Yin Leong Fireman RFA Nucula

8 January 1919

Russell Chas Greaser RFA Appleleaf (1)

25 January 1919

Yow  Tam  2nd Cook  RFA Francol 

26 January 1919 

Ellis E Fireman RFA Birchleaf

3 February 1919

Russum Sidney Willetts Engineer Sub-Lieutenant RFA Viscol

11 February 1919

Holden J E J 3rd Officer RFA Fortol

14 February 1919

Richardson William Chief Engineer Officer RFA Kurumba

15 February 1919

North William Able Seaman RFA Viscol

17 February 1919

Gibbs Henry Percival Chief Petty Officer RFA Limol

20 February 1919

Roy Peter Alexander Engineer Sub-Lieutenant RFA Sobo

23 February 1919

Whitehead Elliott Egerton Assistant Steward RFA Mariner

10 March 1919

Satoyama K Bosun RFA Beechleaf

11 April 1919

Douglas Frederick Thomson Sub-Lieutenant RFA Teakol

14 March 1919

Martin Samuel Alfred Ordinary Seaman RFA Prestol

1 April 1919

Earnshaw Robert 2nd Engineer Officer  RFA Manica

7 April 1919

McFarlane Francis Fireman RFA Birchol

7 April 1919

McDermott Joseph Fireman & Trimmer RFA Limeleaf

19 April 1919

Brown Thomas William Boatswain (Salvage) RFA Hughli

26 April 1919

Cain John Assistant Cook RFA Hughli

26 April 1919

Cameron Simon Shipwright (Salvage) RFA Hughli

26 April 1919

Davies Herbert Edward Lieutenant RFA Hughli

26 April 1919

Dobson John Edward Fireman RFA Hughli

26 April 1919

Dunne Denis Ship's Cook RFA Hughli

26 April 1919

Flynn Thomas 2nd Engineer Officer RFA Hughli

26 April 1919

Gill Thomas Attwood Engineer Lieutenant RFA Hughli

26 April 1919

Gordon Thomas Sub-Lieutenant RFA Hughli

26 April 1919

Harrison Thomas Fireman RFA Hughli

26 April 1919

Johnson Ernest Edwin Telegraphist RFA Hughli

26 April 1919

Mackay William Gordon Eng Sub-Lieutenant RFA Hughli

26 April 1919

McGladdery William Sub-Lieutenant RFA Hughli

26 April 1919

McQueen Andrew Paymaster Lieutenant RFA Hughli

26 April 1919

Meek Thomas Foreman (Rigger) RFA Hughli

26 April 1919

Patterson William Rigger RFA Hughli

26 April 1919

Rose William Leopold Assistant Steward RFA Hughli

26 April 1919

Tebbett Thomas Robert Cover Signalman RFA Hughli

26 April 1919

White Robert John Assistant Steward RFA Hughli

26 April 1919

Williams David John Rigger RFA Hughli

26 April 1919

Flynn Thomas 2nd Engineer Officer RFA Hughli

27 April 1919

Dalziel William Sub-Lieutenant RFA Sunhill

2 May 1919

Tenson Walter Cook RFA Belgol

4 May 1919

Sanders Arnold Ernest Cook RFA Elmol

13 May 1919

Oakley Alfred Ernest 3rd Engineer Officer RFA Prestol

2 June 1919

Yanai Nakataro Fireman RFA Beechleaf

5 June 1919

Graham George Robert Stoker 1st Class RFA Argo

21 July 1919

Fitzgibbons Frederick Thomas Able Seaman RFA Lobster

22 July 1919

Harvey William John Bosun RFA Sunhill

26 July 1919

Petticrew James Greaser RFA Cherryleaf (1)

5 August 1919

Johnston William Engineer RFA Lobster

5 August 1919

Wells George Chief Engineer Officer RFA Santa Margherita

7 August 1919

Mandell Edward Lawrence 3rd Officer RFA Rapidol

17 August 1919

Booth Edwin William Ordinary Seaman RFA Lobster

26 August 1919

Cork Frederick Thomas Boatswain RFA Lobster

26 August 1919

Williamson George Francis Able Seaman RFA Burma

3 October 1919

Martin John Anthony Lieutenant RFA Lobster

6 October 1919

Vella Spirami Greaser RFA Delphinula

20 October 1919

Kerr Thomas 2nd Steward RFA Plumleaf (1)

7 November 1919

Campbell James Able Seaman RFA Francol

27 December 1919

Ronayne Patrick Able Seaman RFA Francol

27 December 1919

Sheeran Charles Greaser RFA Francol

27 December 1919

Tyler John Ordinary Seaman RFA Francol

27 December 1919

 

 

1918

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Burns James Richard Leading Stoker RFA Perthshire

6 January 1918

Cavalier Thomas Able Seaman RFA Reliance

20 January 1918

Gilmore Walter Charles Sculleryman RFA Reliance

20 January 1918

Bisson Philip Lieutenant RFA Waterwitch

20 January 1918

Kimmins William Alfred
Steward RFA Vitol

24 January 1918

Kirk James Greaser RFA Fernleaf

29 January 1918

Harwood John Tucker Rigger RFA Melita

2 February 1918

Doyle James 5th Engineer RFA Boxleaf

2 February 1918

Brocklehurst William Scullion RFA Creosol

7 February 1918

Walsh Michael Leading Fireman RFA Creosol

7 February 1918

Wright John Sailor RFA Birchleaf

23 February 1918

Long John Winchester Able Seaman RFA Birchleaf

23 February 1918

Brooks Henry James Assistant Steward RFA Messenger

28 February 1918

Fletcher John Greaser RFA Vitol

7 March 1918

Graham Peter Greaser RFA Vitol

7 March 1918

Mangion Joseph Fireman RFA Vitol

7 March 1918

Miners Percy Edward Engineer Sub-Lieutenant RFA Vitol

7 March 1918

Saunders George Henry Pumpman RFA Petroleum

18 March 1918

Blair James Penney Engineer Lieutenant RFA Arno

23 March 1918

McKeag John Joseph Engineer Lieutenant RFA Carol

4 April 1918

Young Paul Chief Steward RFA Dockleaf

6 April 1918

Brown Percy Greaser RFA Hungerford

16 April 1918

Clark James Thomas Fireman RFA Hungerford

16 April 1918

Dale John McLure 2nd Officer RFA Hungerford

16 April 1918

Hitchings William Fireman RFA Hungerford

16 April 1918

Jenkins Thomas Greaser RFA Hungerford

16 April 1918

Martin Joseph Acting Leading Seaman RFA Hungerford 16 April 1918
McFarlane Donald McVicor 3rd Engineer RFA Hungerford

16 April 1918

Rice Alfred James Junior 2nd Engineer Officer RFA Hungerford

16 April 1918

Sinclair Joseph Hebson Leading Fireman RFA Reliance

22 April 1918

Savage John Storekeeper RFA Hollyleaf

24 April 1918

Sheriff William Stanley Able Seaman RFA Dapper

30 April 1918

Georgeson George Able Seaman RFA Limeleaf

5 May 1918

Armes William Edward Inspector of Engine Fitters RFA Reliance

16 May 1918

Bright John Charles Plumber RFA Reliance

16 May 1918

Wykes Francis George Plumber's Mate RFA Reliance

17 May 1918

Partridge Charles Henry Third Engineer RFA Berbice

18 May 1918

Hodge David Alfred Ordinary Seaman RFA Mixol

3 June 1918

Fielder Arthur Ordinary Seaman RFA Celerol

12 June 1918

Addie David Electrician RFA Santa Margerita

16 June 1918

Gold Isaac Mess Room Steward RFA Aspenleaf

25 June 1918

Ketteringham Bertie John Nugent Donkeyman RFA Teakol

3 July 1918

Cassidy Charles Fireman RFA Rapidol

15 July 1918

Fernandes Chrisolo General Servant RFA Santa Margherita

18 July 1918

Quinn John Fireman RFA Distol

21 July 1918

Gulley Lewis Joseph Petty Officer Stoker RFA Bacchus

31 July 1918

Tang Chey Fireman RFA Delphinula 2 August 1918
McCarthy James Able Seaman RFA Perthshire

5 August 1918

Hoskin Ernest William Officers Steward RFA Aquarius

6 August 1918

Dixon John Seaman RFA Plumleaf (1)

6 August 1918

Macleod Murdo Rigger RFA Sunhill

8 August 1918

Precious OBE
George Diver RFA Sunhill

8 August 1918

Kandha Varjam Seaman RFA Santa Margherita

20 September 1918

McKinnon Richard Fireman & Trimmer RFA Crenella

22 September 1918

Cover Govan Fireman RFA Santa Margherita

23 September 1918

Newsham Richmond Harold Engineer Lieutenant RFA Hughli

28 September 1918

Young John Diver's Linesman RFA Fidget

1 October 1918

Dewa Purbut Secunny RFA Santa Margherita

2 October 1918

Kane Henry Fireman RFA Aro

6 October 1918

Ross T Able Seaman RFA Aro

6 October 1918

Robertson William Fireman & Trimmer RFA Aro

6 October 1918

Hirst Norman 3rd Engineer Officer RFA Reliance

9 October 1918

Nye Francis Ernest Chief Steward RFA Aro

12 October 1918

Pang Ah Able Seaman RFA Delphinula

13 October 1918

Ambridge Benjamin Fireman RFA Industry

18 October 1918

Barlow Arthur Ordinary Seaman RFA Industry

18 October 1918

Berridge Victor Charles Fireman RFA Industry

18 October 1918

Carney John James Ordinary Seaman RFA Industry

18 October 1918

Charlick Richard Stewards Boy RFA Industry

18 October 1918

Coleman Humphrey Parry Sub-Lieutenant RFA Industry

18 October 1918

Foreman Thomas H Leading Fireman RFA Industry

18 October 1918

Garrick John Robert Ordinary Seaman RFA Industry

18 October 1918

Goddard Charles Stoker RFA Industry

18 October 1918

Green Percy Able Seaman RFA Industry

18 October 1918

Jones John Alfred Stoker RFA Industry

18 October 1918

Mackay Wiliam Gordon Engineer Sub-Lieutenant RFA Industry

18 October 1918

Mason William Robert Able Seaman RFA Industry

18 October 1918

Mole Alfred John Fireman RFA Industry

18 October 1918

Mole Frederick Westhorpe Able Seaman (Cook) RFA Industry

18 October 1918

Mole Reginald John Able Seaman RFA Industry

18 October 1918

Norman William Lieutenant RFA Industry

18 October 1918

Pullen Henry Quartermaster RFA Industry

18 October 1918

Stoker Harold Frederick Able Seaman RFA Industry

18 October 1918

Tait Joseph Cook Engineer Lieutenant RFA Industry

18 October 1918

Parker Harold Arthur Stoker RFA Elderol

20 October 1918

Sheehan Patrick Stoker RFA Berbice

21 October 1918

Nixon Fred James Chief Cook RFA Mapleleaf

21 October 1918

Green Albert Leading Fireman RFA Montenol

21 October 1918

Parker Harold Arthur Stoker EDA Elderol

22 October 1918

Wilson James Fireman RFA Mapleleaf

25 October 1918

Clowting Samuel Leading Stoker RFA Slavol

27 October 1918

Philip John Craig Able Seaman RFA Burma

27 October 1918

Harrison James Edward 4th Engineer Officer RFA Santa Margherita

30 October 1918

Clegg Tom Junior Engineer Officer RFA Santa Margherita

30 October 1918

Brown Herbert James Greaser RFA Celerol

1 November 1918

Lane Arthur Geoffrey Napier Lieutenant Commander RFA Assistance

8 November 1918

Andrew James Sub-Lieutenant RFA Sokoto

9 November 1918

Goggin Michael Leading Seaman RFA Philol

14 November 1918

Dennis John Samuel Corringham Deck Hand RFA Mollusc

16 November 1918

Jones John Cook RFA Limpet

18 November 1918

Halcrow William John Able Seaman RFA Berbice

19 November 1918

Samuels Arthur Able Seaman RFA Mollusc

21 November 1918

Bissett David Fireman RFA Roseleaf

23 November 1918

Sear William Robert Thomas Scullion RFA Serbol

24 November 1918

Christie Sydney Assistant Motor Engineer RFA Sunhill

26 November 1918

Hallett Fred Leading Stoker RFA Belgol

27 November 1918

Glanville Patrick Able Seaman RFA Mollusc

30 November 1918

Cameron Roderick Boatswain RFA Roseleaf

2 December 1918

Pawsey Henry Fireman RFA Mollusc

7 December 1918

Ambridge Benjamin Fireman RFA Industry

8 December 1918

Brymner John Linesman RFA Mollusc

10 December 1918

You Ah Cook RFA Hollyleaf

10 December 1918

Brincat Carmelo Officer's Cook RFA Berbice

19 December 1918

 

1917

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Raven Charles James Chief Steward RFA Crenella

8 January 1917

Heath Fred Charles Temp Sub Lieutenant RFA Carol

18 January 1917

Bunn William Gainford Steward RFA Nigeria

23 January 1917

Astrop George William Able Seaman RFA C65 21 February 1917
Challis Charles Frederick Aquila 3rd Officer RFA Manica 7 March 1917
Boyle Charles Ordinary Seaman RFA Nigeria

9 March 1917

Daw Harold William Bennett Sub Lieutenant RFA Perthshire

28 March 1917

Bridgewater William Joseph Wilson Assistant Steward RFA Thrush

11 April 1917

Burnell Lionel Frederick Assistant Motor Engineer RFA Thrush

11 April 1917

Coombes Herbert Maughan Assistant Motor Engineer RFA Thrush

11 April 1917

Harvey George L Assistant Motor Engineer RFA Thrush

11 April 1917

Faircloth Frederick W Assistant Motor Engineer RFA Thrush

11 April 1917

Newlands George Jarron Engineer Sub Lieutenant RFA Thrush

11 April 1917

Taylor Arnold Wireless Telegraph Operator RFA Thrush

11 April 1917

White Harry Arderne Shoults Senior Motor Engineer RFA Thrush

11 April 1917

Dockerty William Fireman RFA Limeleaf

19 April 1917

Griffin Maurice Fireman & Trimmer RFA Limeleaf

19 April 1917

Jack William Fireman RFA Limeleaf

19 April 1917

Jenkins William Greaser RFA Limeleaf

19 April 1917

McChesney Thomas Fireman RFA Limeleaf

19 April 1917

Muir John 6th Engineer Officer RFA Limeleaf

19 April 1917

O'Donnell Hugh Fireman RFA Limeleaf

19 April 1917

Coles Ernest John Leading Seaman RFA Assistance

30 April 1917

Tozer Edward Pumpman RFA Appleleaf (1)

2 May 1917

Barton James General Servant RFA Manica

13 May 1917

Buckley Edward Hewitt General Servant RFA Manica

13 May 1917

Thompson Horace Air Mechanic 1st Class RFA Manica

16 May 1917

Bellwood Thomas 2nd Cook RFA Orangeleaf (1)

27 May 1917

Murphy John J Engineer Commander RFA Assistance

8 June 1917

Lawrence John Able Seaman RFA Sokoto

28 June 1917

Macmillan Robert Carpenter RFA Fernleaf

27 August 1917

Merritt William Chief Stoker RFA Mariner

28 August 1917

Williamson Lawrence Seaman RFA Laurelleaf

5 September 1917

Monkley Thomas Oswald Storekeeper RFA City of Oxford

13 September 1917

Carney Edward Fireman RFA Sunhill 29 September 1917
Ross Arthur Able Seaman RFA Messenger

23 October 1917

Sherry Hugh Donkeyman & Greaser RFA Fernleaf

5 November 1917

Lynch R Fireman RFA City of Oxford

11 November 1917

Galbraith James Greaser RFA Beechleaf

14 November 1917

Bray Charles Willoughby Lieutenant RFA Aquarius

16 November 1917

Short Pursey Frederick Signalman RFA Maine

21 November 1917

Harwood John Tucker Rigger RFA Melita

29 November 1917

Robinson Sidney Stoker 1st Class RFA Assistance

25 December 1917

 

1916

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Ormerod John Richard Assistant Paymaster RFA Hungerford

6 April 1916

McWalter John Leading Seaman RFA Buffalo

2 May 1916

Bennett Thomas Trimmer RFA Crenella

21 May 1916

Rooney Hugh Stoker Petty Officer RFA Melita

4 July 1916

Duncan Robert Deck Hand RFA Reliance

6 July 1916

Yell Walter J Rigger RFA Anchorite

30 July 1916

Foy Hugh Patrick Fireman RFA Manica

6 August 1916

Turner Coswel
Ordinary Telegraphist RFA Thermol

8 September 1916

Walters A E 5th Engineer Officer RFA Saxol

12 September 1916

Foreman William Henry Diver RFA Dapper

5 October 1916

Newlands Daniel Fireman RFA Santa Margherita

25 October 1916

Ruffell William Rigger RFA Anchorite

11 November 1916

Edwards         
George K             
Engineer Captain (ret) RFA Sokoto

18 December 1916

 

1915

 

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Strickland Frederick James Stoker RFA Mercedes

15 January 1915

Dent Joseph Clement Chief Steward RFA Manica

25 March 1915

Clements David Leading Stoker RFA Attendant

3 April 1915

Baker Charles Petty Officer Stoker RFA Reindeer

24 April 1915

Bastow John William Seaman RFA Burma

25 May 1915

Rigby Walter J Assistant Engineer RFA Abadol

31 May 1915

Smith Joseph Engineman RFA Reliance

29 July 1915

Lee Laurence Joiner RFA Reliance

5 August 1915

Hall Arthur William 6th Engineer RFA Reliance

11 September 1915

Russell Harry Bright Lieutenant RFA Canning

24 September 1915

Dickinson Harry Chief Cook RFA Caribbean

27 September 1915

McGregor Robert Assistant Steward RFA Caribbean

27 September 1915

Messenger MM Alexander Dadalot Fireman RFA Caribbean

27 September 1915

Moss George Ernest Donkeyman RFA Caribbean

27 September 1915

Short William Baker RFA Caribbean

27 September 1915

Smith Henry Assistant Cook RFA Caribbean

27 September 1915

Wormell Ernest William B Messman RFA Caribbean

27 September 1915

Brown Hartley Quartermaster RFA Waterwitch

9 October 1915

Lloyd Thomas Frederick Engineer Lieutenant RFA Waterwitch

29 October 1915

McKean John Able Seaman RFA Isla

19 November 1915

 

1914

 

Surname First Name   Rank/Rate    Ship

Date of Death

Picot George P Able Seaman RFA Kharki

16 November 1914

1913

 

Surname First Name   Rank/Rate    Ship

Date of Death

Evans Caleb Edgecombe Able Seaman NAV Isleford 13 June 1913
Hackett James Ordinary Seaman RFA Mercedes

7 August 1913

1910

 

Surname First Name                 Rank/Rate     Ship

     Date of Death

Hawkins Edwin    Leading Stoker    RFA Kharki

    10 November 1910 

 

1909

Surname First Name Rank/Rate Ship

Date of Death

Brumming    
Charles Thomas
Able Seaman            
RFA Mercedes

16 September 1909

 

1908

 

 Surname First Name Rank/Rate Ship   Date of Death
 Kwi Pang Fireman       RFA Mercedes   26 July 1908 
 Middleton Morris Chief Steward RFA Petroleum   29 July 1908
 Crocker William Henry Engineer's Steward RFA Petroleum   29 July 1908
 Tong Chong Fireman RFA Mercedes   14 August 1908

                                                                             

1906

 

Surname First Name               Rank/Rate Ship

 Date of Death

Smith Robert  Able Seaman RFA Aquarius

12 August 1906

a_poppies_white_1_

Copyright © 2008 – 2017 Christopher J White

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website, by continuing to use the site you agree to cookies being used. More info.