RFA Brambleleaf (1)

RFA Brambleleaf 1

RFA Brambleleaf (1) entering Grand Harbour, Malta

 

Previous name                             Rumol

Official Number:                           140287

Class:                                           5,000T FAST LEAF (ex TEXOL) CLASS Fleet Attendant Tanker

Pennant No:                                 X 50 / Y7.182 / X 08

Laid down:    
Builder:                                        Russell, Port Glasgow
Launched:                                   28 December 1916
Into Service:                                April 1917
Out o f service:                           15 September 1944
Fate:                                           April 1953 broken up at Spezia

 

Items of historic interest involving this ship: -

 

Background Data:   All ordered in 1915, the six Admiralty-designed vessels in this Class were very advanced ships for their day. They were designed to act as Escorts on Atlantic Convoys during WW1, whilst also bringing cargoes of oil fuel from the U.S. to Britain. They were fitted with six boilers and four powerful cargo pumps with a pumping rate of 2,000 tonnes per hour, which for many years was too high to be used by HM ships. They were originally planned to be named after oil bearing countries with the now usual OL suffix, but their military appearance and naval names caused difficulties with the U.S. Neutrality Act, so various modifications were made and they were then placed under commercial management and given LEAF names in common with other converted ships running as Admiralty tankers under commercial management

 

16 September 1916  Engineer Lieutenant William Whetstone RNR appointed as Chief Engineer Officer

26 October 1916 launched by Russell & Co, Port Glasgow as Yard Nr 702 named RUMOL

23 April 1917 ran trials

1 May 1917 completed at a cost of £279,850. Placed under management of Lane & MacAndrew Ltd, London as an oiler transport and  was renamed BRAMBLELEAF(1)

10 June 1917 sailed Portsmouth for Southampton

18 June 1917 sailed Southampton for Sabine, Texas

2 July 1917 arrived Sabine, Texas and loaded cargo

6 July 1917 at Beaumont Texas Carpenter John Small, Bosun J H Tripp, Able Seaman J Hanrahan, Able Seaman M Maclean & Able Seaman N Campbell drunk and refused to unmoor the ship – each fined 5/-

7 July 1917 Able Seaman M Maclean & Able Seaman N Campbell were ashore during working hours without leave – each fined two days pay. Bosun J H Tripp under the influence of alcohol – fined 10/-. Able Seaman H White was ashore during working hours without leave – fined two days pay. All fines above remitted for good behaviour. The ship sailed from Sabine, Texas for Queenstown

23 July 1917 arrived Queenstown and discharged cargo

27 July 1917 sailed Queenstown for Sabine, Texas

9 August 1917 arrived at Sabine, Texas

August 1917 sailed Sabine, Texas for Queenstown

26 August 1917 arrived at Queenstown and discharged cargo

3 September 1917 sailed Queenstown for Sabine, Texas

16 September 1917 arrived at Sabine, Texas

September 1917 sailed Sabine, Texas for Norfolk, VA

23 September 1917 arrived at Norfolk, VA

September 1917 sailed Norfolk, VA for Halifax, NS

28 September 1917 arrived at Halifax NS. In fog in collision with the tug W A Murray. The tug sank and one of its crew was drowned

29 September 1917 sailed Halifax N.S in a convoy of eight ships and escorted by the Armed Merchant Cruiser HMS COLUMBELLA.  A ninth ship of the convoy did not sail. The convoy formed into three columns

HMS Columbella AMC

Armed Merchant Cruiser HMS COLUMBELLA

4 October 1917 at sea, under escort in a convoy with HM Troopships with 2nd Officer N Young on watch with Able Seaman P Green as helmsman. The 2nd Officer ordered the helmsman to keep the ship on her course as she was heading for the leading ship in the starboard hand column. The helmsman made an obscene retort and did not put the helm as required but replied he would put his fist in the 2nd Officers face if he did not shut up. The 2nd Officer called for another helmsman and had AB Green relieved. No fine was imposed as under the extraordinary circumstances the ship was in and the neglect of this man to obey the order at once thereby endangering HM Troopships in the vicinity the Captain left the case to be tried under the Defence of the Realm Act.

9 October 1917 arrived at Lamlash

October 1917 sailed from Lamlash for Stornaway

13 October 1917 arrived at Stornaway sailing the next day for Scapa Flow

14 October 1917 arrived at Scapa Flow and discharged cargo

 October 1917 sailed Scapa Flow for Sabine, Texas

3 November 1917 arrived at Sabine, Texas

November 1917 sailed Sabine, Texas for New York

13 November 1917 arrived at New York

November 1917 sailed New York for Thameshaven

3rd December 1917 arrived at Thameshaven to discharge

7 February 1918 berthed at New York having sailed from the Firth of Forth via Halifax. Captain Percival  Skone-Rees RFA as Master with 28 crew - reported in The Sun newspaper, New York

PSR

Captain Percival Skone-Rees RFA

 

28 May 1918 in a convoy from New York together with RFA PEARLEAF (1) escorted by HMS VICTORIAN

29 May 1918 dropped out of convoy with defective steering

7 June 1918 left convoy with RFA PEARLEAF (1) for destination

27 June 1918 berthed at New York having sailed from the Orkney Islands. Captain Percival Skone-Rees RFA as Master with 69 crew

4 August 1918 sailed Halifax in convoy together with RFA CHERRYLEAF (1) and escorted by HMS ROXBURGH

14 August 1918 left convoy with escort for the Bristol Channel

30 November 1918 arrived at Halifax NS when on passage from Port Arthur to Lough Swilly

18 April 1919 at Constantinople with HMS APHIS alongside being refueled

19 April 1921 HMS APHIS slipped

19 August 1919 at Riga with HMS GALATEA alongside

2 June 1920 berthed at Portsmouth Dockyard

3 June 1920 sailed Portsmouth Dockyard

11 July 1920 arrived at Devonport from the Humber

7 August 1920 berthed at Portsmouth Dockyard

8 August 1920 sailed Portsmouth Dockyard

22 September 1920 arrived at Aden

3 October 1920 sailed Aden for Mauritius

16 October 1920 arrived at Port Louis, Mauritius from Sheerness

15 December 1920 at Constantinople alongside HMS TORCH refuelling her with 102 tons of FFO

11 March 1921 at Port Said alongside HMS MALAYA refuelling her - 2,069 tons of FFO

HMS Malaya

12 March 1921 cast off from HMS MALAYA

16 August 1921 at Constantinople

4 October 1921 at Constantinople with HMS TORCH berthed alongside. Supplied her with 140 tons of FFO

16 October 1921 at Beicos with HMS TORCH berthed alongside. Supplied her with 31 tons of FFO1

27 October 1921 at the Fleet Anchorage, Constantinople with HMS TORCH berthed alongside. Supplied her with 25 tons of FFO

13 November 1921 still at Constantinople

26 April 1922 at Gibraltar

1922 to 1925 in reserve at Gibraltar

1925 entered service with the Mediterranean Fleet, based at Malta

1 January 1925 Captain John Ross Gorrie RFA appointed as Master and Mr Charles E Wrate RFA appointed as Chief Engineer Officer

 

John_Ross_Gorrie

Captain John Ross Gorrie RFA

 

Charles_E_Wrate_CEO

Chief Engineer Officer Charles E Wrate RFA

13 January 1925 Captain John P Tugwood DSC RD RFA appointed as Master

25 December 1925 to 1 January 1926 in Sliema Creek, Malta with HMS Venomous outboard of her.

22 October 1926 Captain Percival Skone-Rees RFA appointed as Master

20 February 1928 Captain John H Jones RFA appointed as Master

Capt John H Jones

Captain John H Jones RFA

24 February 1928 Mr Frederick C Reynolds RFA appointed as Chief Engineer Officer

CEO Frederick Reynolds

Chief Engineer Officer Frederick C Reynolds RFA

29 August 1928 at Grand Harbour, Malta alongside HMS ROYAL OAK to refuel her

HMS Royal Oak 08

HMS ROYAL OAK

7 February 1930 berthed at Malta from Port Said and Abadan

5 March 1930 Mr Frederick C Pavitt RFA appointed as Chief Engineer Officer

16 March 1930 berthed at Gibraltar from Palma to discharge

10 December 1930 Mr John Atchison RFA appointed as Chief Engineer Officer

26 February 1931 Captain William T Williams RFA appointed as Master

 

 Captain WILLIAMS WM THOMAS

Captain William T Williams RFA

11 March 1931 sailed Malta with RFA MAINE (3) for Gibraltar

25 November 1931 2nd Engineer Officer John Posgate Sleightholme Husband RFA, aged 37 years, discharged dead - natural causes.  He is buried in Kalkara Royal Naval Cemetery, Malta

 

Husband_JPS

Image courtesy of British War Graves - with thanks

30 June 1932 arrived at Valona Bay with RFA's PERTHSHIRE and MAINE (3) together with RN ships of the Mediteranean Fleet

23 November 1932 Captain Richard D Williams RD RFA (Commander RNR (Ret)) appointed as Master

Captain Richard D Williams

Captain Richard D Williams RD RFA

25 November 1932 Mr Clifford  N Ansell RFA appointed as Chief Engineer Officer

15 February 1934 Captain John P Tugwood DSC RD RFA (Commander RNR (Ret)) appointed as Master

16 August 1934 Captain John B Hurst RFA appointed as Master

John B Hurst

Captain John B Hurst RFA

4 February 1935 at Malta Captain John B Hurst RFA had to relinquish his command through ill health. He returned to the UK on the P & O Liner Ranchi

20 February 1935 Mr Percy E C Ogden RFA appointed as Chief Engineer Officer

21 June 1935 berthed at Portsmouth Harbour

22 June 1935 Captain Donald R McCutchan RFA appoinred as Master

 

Donald_R_McCutchan2

Captain Donald R McCutchan RFA

 

24 June 1935 sailed from Portsmouth Harbour

21 July 1935 sailed Plymouth for Malta with HM Tug ROBUST in tow

robust

HM Tug ROBUST

14 January 1936 at Grand Harbour, Malta Leading Fireman Greaser Francesco Galea discharged dead

1936 to 1939 undertook Station Oiler duties at Oran during the Spanish Civil War

5 March 1937 berthed at Gibraltar from Malta

11 March 1937 Mr Frederick W Howell RFA appointed as Chief Engineer Officer

CEO Fred W Howell 2

Chief Engineer Officer Frederick W Howell RFA

5 May 1937 berthed at Gibraltar from Malta

20 May 1937 took part in the King George VI Coronation Fleet Review at Spithead - the only RFA ship to do so

21 May 1937 Captain John Gow RFA appointed as Master

 John Gow

Captain John Gow RFA

22 May 1937 berthed at Portsmouth Harbour

12 June 1937 berthed at Gibraltar from Portsmouth Harbour in ballast

10 July 1937 at No 1 Ground Marsa, Malta HMS LONDON's cricket team beat a RFA Brambleleaf eleven. HMS LONDON 117 for 5 wickets declared. RFA Brambleleaf (1) 42 runs all out

HMS London

HMS LONDON

8 August 1937 at Grand Harbour, Malta the ship won the Valenzia lifeboat race Cup beating a boat crew from RFA MAINE (3)  the holders of the cup over the previous two years into third place. The crew from RFA CHERRYLEAF (1) came second

11 March 1938 anchored at Gibraltar Bay with HMS IMOGEN and HMS ISIS alongside being refuelled

18 March 1938 anchored at Gibraltar Bay with HMS IMOGEN and HMS ISIS alongside being refuelled

3 October 1938 at Alexandria alongside HMS MANCHESTER to refuel her

7 February 1939 Captain Robert T Duthie FRGS FRAS RFA appointed as Master

Captain Robert Duthie

Captain Robert T Duthie FRGS FRAS RFA

24 April 1939 at Grand Harbour, Malta alongside HMS WARSPITE refuelling her

April 1939 Captain Robert M Shaw RFA appointed as Master

19 May 1939 at Malta refuelling HMS WARSPITE in Grand Harbour

28 July 1939 Mr Percy E C Ogden RFA appointed as Chief Engineer Officer

3 September 1939 at Malta on the outbreak of WW2

5 September 1939 at Alexandria alongside HMS ILLUSTRIOUS and HMS COVENTRY to refuel them

19 September 1939 at Alexandria, Egypt alongside HMS ILLUSTRIOUS to refuel her

20 September 1939 at Alexandria alongside HMS COVENTRY to refuel her - 332 tons of FFO supplied

4 October 1939 at Alexandria alongside HMS COVENTRY to refuel her - 180 tons of FFO supplied

31 October 1940 arrived Soudha Bay in Crete along with RFA OLNA (1) and was escorted by the cruiser HMS COVENTRY to establish a fuelling base there

30 November 1940 at Suda Bay, Crete with HMS GLOUCESTER alongside being refuelled

5 December 1940 sailed Alexandria in convoy AN9

7 December 1940 arrived at Suda Bay, Crete

25 December 1940 sailed Suda Bay, Crete to Port Said in convoy AS9/1

6 January 1941 to 13 January 1941 served with Force A from Alexandria in Operation Excess, a convoy operation to 13/01/41 Piraeus and Malta

17 February 1941 at Alexandria alongside HMS VALIANT refuelling her

25 February 1941 at Alexandria alongside HMS VALIANT refuelling her - casting off the next day

4 March 1941at Alexandria alongside HMS VALIANT refuelling her

18 March 1941 at Alexandria alongside HMS VALIANT refuelling her

April 1941 Captain Herbert A Shacklock RFA appointed as Master

Captain Herbert A Shacklock

Captain Herbert A Shacklock RFA

24 April 1941 sailed Alexandria escorted by HM destroyers HEREWARD, HERO, HOTSPUR and  ISIS

27 April 1941 at Suda Bay, Crete with HMAS PERTH alongside to refuel

30 May 1941 Mr G A Calvert RFA appointed as Chief Engineer Officer

8 November 1941 Mr Robert Blacklock RFA appointed as Chief Engineer Officer

17 February 1942 Able Seaman Paul Micallef discharged dead. He is buried in Alexandria (Hadra) War Memorial Cemetery, Egypt

DSC06430

Image courtesy of British War Graves - with thanks

9 June 1942 sailed Alexandria in convoy AT49 to Tobruk

10 June 1942 at 05.50am while part of convoy AT49 at 31.12N 28.10E attacked and damaged by a torpedo fired by German U Boat U559 - commanded by Kapitanleutnant Hans Heidtmann.

Brambleleaf_torp

Entry in the War Diary of U559 logging the attack on RFA Brambleleaf.

3rd Engineer Officer Robert J Lubbock, 4th Engineer Officer Francis Sullivan, Donkeyman George Blye, Carpenter Rosario Cauci, Galley Boy A Minamoui, Greaser Joseph Bulhagiar and Fireman Joseph Vella killed. The Master and the rest of the crew were saved and landed at Alexandria by RHS Vasilissa Olga (D15) - a Greek Destroyer. The ship was towed to Alexandria where she was used as an oil hulk.

 

 Brambleleaf map

 

Location of where RFA Brambleleaf was torpedoed

 

3rd Engineer Officer Robert J Lubbock, 4th Engineer Officer Francis Sullivan, Donkeyman George Blye, Greaser Joseph Bulhagiar and Fireman Joseph Vella are all buried in Alexandria (Hadra) War Memorial Cemetery while Carpenter Rosario Cauchi and Galley Boy A Minamoui are remembered with pride on the Tower Hill Memorial, London

BlyeBuhagiar

Donkeyman George Blye                    Greaser Joseph Buhagiar

LubbockSullivan

3rd Engineer Officer                             4th Engineer Officer
Robert J Lubbock                                  Francis Sullivan

Images courtesy of British War Graves - with thanks

 

Brambleleaf_memorial

The Tower Hill Memorial remembers with pride those with no known grave but the sea

BRAMBLELEAF-log-1942

RFA Brambleleaf's official log book report on being torpedoed

10 April 1943 Chief Officer J Bottomley RFA appointed as Chief Officer in Command

28 July 1944 at Quay 71, Alexandria, Egypt with USS Tatum (DE789) alongside to port and USS Haines (DE792) to starboard to refuel

15 September 1944 while as an oil hulk she suddenly sank at her moorings and was later declared a total loss. 

9 August 1946 transferred to the MoT for disposal

1953 was refloated, and after tightening, she was towed to Italian breakers

3 April 1953 arrived Spezia for demolition

 

RFA Brambleleaf (2)

 

RFA Brambleleaf 2

Brambleleaf-03

 

Previous name:                     London Loyalty
Subsequent name:                Mayfair Loyalty

Official Number:                    185961

Class:                                    SECOND LEAF CLASS Support Tanker

Pennant No:                         A81

Laid down:                            26 May 1952
Builder:                                 Furness, Haverton Hill
Launched:                            16 April 1953
Into Service:                        22 May 1959
Out of service:                     1972 
Fate:                                    Broken up

 

Items of historic interest involving this ship: -

 

Background Data:   In June 1956 the London Commonwealth Prime Ministers’ Conference discussed Britain’s future naval strategy and the vulnerability of static bases in the face of world-wide change. Consideration was given to the provision of Fleet Trains to supply warships at sea and the Admiralty announced plans to build up a force of such ships. So began a period of major Fleet modernisation with the bare-boat chartering of eight motor tankers for freighting duties that reintroduced the LEAF names to the Fleet. These eight vessels were all broadly similar and were bare-boat chartered as replacements for the DALE and WAVE Classes. Although primarily intended for freighting duties, most of them were also capable of replenishment at sea

 

16 April 1953 Launched by Furness Shipbuilding & Engineering Co Ltd, Haverton-Hill as Yard Nr 454 named LONDON LOYALTY for London and Overseas Freighters Ltd, London

10 January 1954 completed at a cost of £1,027,642

14 January 1954 to 15 January 1954 ran trials

20 May 1959 Mr E Smeaton RFA appointed as Chief Engineer Officer

22 May 1959 bareboat chartered by the Admiralty and renamed BRAMBLELEAF (2)

28 May 1959 sailed Falmouth on her first voyage to Trinidad

10 September 1959 Captain Sydney S F Dalgleish OBE RFA appointed as Master

20 May 1960 at Rosyth damaged by the dockyard tug Impetus during berthing operations when the tug's rudder jammed

13 August 1960 at Auckland, New Zealand

23 October 1960 Mr J S Aitken RFA appointed as Chief Engineer Officer

25 February 1961 berthed at Grand Harbour, Malta

28 February 1961 sailed Grand Harbour, Malta

4 May 1961 Captain Denis A C Butler RFA appointed as Master

18 January 1962 Commodore Thomas Elder DSC RFA appointed as Master

11 November 1962 Captain A Jackson OBE RFA appointed as Master

8 April 1963 suffered an engine breakdown in the Persian Gulf and had to return to Bahrain for repairs

4 August 1963 Doctor from HMS Rhyl onboard to treat member of the crew in need of urgent medical aid while in the Mediterranean

17 August 1963 at Malta Captain Denis Alfred Codrington Butler RFA discharged dead. He died of liver failure at the Naval Hospital.

17 November 1963 Mr Charles H Gurr RFA appointed as Chief Engineer Officer

23 March 1964 Captain W F Carlett RFA appointed as Master

26 March 1964 at Greenwell's, River Wear in refit

15 May 1964 Mr J A Ferguson RFA appointed as Chief Engineer Officer

2 August 1965 Captain C W Rennels RFA appointed as Master

9 August 1965 Mr R W Cann RFA appointed as Chief Engineer Officer

17 March 1966 off One Fathom Bank refuelled HMAS GULL

19 April 1966 sailed Malta for the UK

2 May 1966 Captain J Coull RFA appointed as Master

19 October 1966 Mr S P Awati RFA appointed as Chief Engineer Officer

23 May 1967 Mr P W Jacobs RFA appointed as Chief Engineer Officer

20 July 1967 Captain R W Wilkinson RFA appointed as Master

17 May 1968 berthed at Simonstown Dockyard, South Africa

17 June 1968 Captain J McCulloch RFA appointed as Master

20 June 1968 berthed at Rosyth

18 August 1968 Mr O G P Wells RFA appointed as Chief Engineer Officer

11 September 1968 at Birkenhead

2 December 1968 at Plymouth

June 1970 was diverted to Durban to embark additional dispersant chemicals in the wake of the  loss of RFA ENNERDALE(2) off the Seychelles

15 to the 18 August 1971 visited Pitcairn Island, Pacific.  Brought Commissioner C E Dymond on an official visit

15 March 1972 arrived Rosyth on her final freighting run as an RFA

13 April 1972 returned to her owners on the expiry of her charter and was transferred to their subsidiary Mayfair Tankers Ltd, London and renamed Mayfair Loyalty to be laid up in the River Blackwater

9 September 1974 arrived at La Spezia and laid up.

27 February 1976 sold at La Spezia for breaking up

July 1976 demolition begun at La Spezia by Ditta Loti SpA

 

 

 

RFA Brambleleaf (3)

 

Brambleleaf_1979

 Reproduced with permission of the MOD

 

RFA Brambleleaf 3

RFA Brambleleaf

brambleleaf_1990

RFA Brambleleaf entering Portsmouth Harbour in 1990

 

Leaf_Class_Drawing

 

Brambleleaf_Profiles

 

Previous name:                        Hudson Deep
Subsequent name:

Official Number:                       388293

Class:                                      THIRD LEAF CLASS Support Tanker

Pennant No:                             A81

Laid down:                               23 July 1974
Builder:                                    Cammell Laird, Birkenhead
Launched:                                22 Jauary 1976
Into Service:                            20 February 1980
Out of service:                         2009 - laid up at Portsmouth
Fate:                                        Broken up at Ghent

 

Items of historic interest involving this ship: -

 

Background Data:

 

On 27 October 1978 it was announced that the MoD (N) was to charter 2 laid up STaT 32 standard product tankers which had originally formed part of a 4-ship order for commercial owners. After 3 of the ships had been laid down, the owners ran into financial difficulties and found that they were unable to accept the new ships. As they were the only mercantile order then in hand, the builders completed the 3 ships, and after running trials, they were laid up, 2 at Liverpool and 1 at Birkenhead. After some time had elapsed, the builders took over ownership of the ships by forming 3 subsidiary companies which then offered the ships for sale or charter. These eventually became RFA’s APPLELEAF (3), BRAMBLELEAF (3) and ORANGELEAF (3). Some years later, the 4th ship from this original order was built as RFA BAYLEAF (3). All 4 ships had additional accommodation and full RAS capabilities fitted and became useful units in the Fleet. Later on, a 5th vessel was chartered and was renamed RFA OAKLEAF(2), but she differed considerably from the earlier 4 Leafs

 

 

30 April 1973 ordered as part of a 4-ship order valued at around £20 million

September 1973 a loan of £4,356,160 was secured with Williams and Glynn Bank for her construction

22 January 1976 launched by Cammell Laird Shipbuilders Ltd, Birkenhead as Yard Nr 1365 named  HUDSON DEEP for John Hudson Fuel and Shipping Ltd (Hudson Steamship Co  Ltd, Managers) Brighton

1976 ownership transferred to Oakspine Ltd, a subsidiary of the builders

February 1977 completed and laid up at Liverpool without running acceptance trials

27 October 1978 plans announced for her charter by the MoD (N)

December 1978 purchased by Finance for Shipping Ltd (Matheson & Co Ltd, Managers) London

1979 converted by her builders for her new role

10 December 1979 her Ship’s Badge was officially presented to her

20 February 1980 officially bareboat chartered by MoD (N) and was renamed BRAMBLELEAF (3)

29 February 1980 Captain G P Overbury RFA appointed as Master

2 April 1980 at Birkenhead

12 April 1980 sailed Birkenhead

15 April 1980 berthed at Portland on the Outer Coaling pier

19 April 1980 at Portland RFA GREEN ROVER berthed to her port side

24 April 1980 sailed to Portland's Exercise Area

26 April 1980 sailed Portland to the Isle of Grain No 2 Jetty BP refinery

27 April 1980 at the Isle of Grain loaded 8,905 tons of diesel as cargo

28 April 1980 sailed the Isle of Grain to Portland and secured alongside - discharged 8,406 tons of diesel

2 May 1980 sailed to Portland Exercise Area

10 May 1980 sailed Portland to the Isle of Grain No 2 Jetty BP refinery

11 May 1980 at Isle of Grain loaded 14,960 tons of diesel

12 May 1980 sailed Isle of Grain to Spithead and anchored

13 May 1980 berthed at the Gosport Oil Fuel Jetty

14 May 1980 discharged 6,944 tons of diesel ashore

16 May 1980 sailed Gosport

19 May 1980 arrived at Gibraltar - and secured at berths 49/50

22 May 1980 sailed Gibraltar

29 May 1980 arrived at Port Said

30 May 1980 transitted the Suez Canal

31 May 1980 anchored in Suez Bay

10 June 1980 sailed Suez Bay

18 June 1980 arrived at Bahrein berthing on Sitra No 2 jetty

20 June 1980 loaded 17,911m³ diesel and 13,140m³ FFO sailing the same day for Mombasa

29 September 1980 berthed at Sembawang, Singapore

14 October 1980 at Singapore

1 June 1981 at Plymouth

6 August 1981 at Wallsend on Tyne

27 January 1982 at Portsmouth

5 April 1982 diverted from Armilla Patrol duties in the Arabian Gulf to proceed round the Cape of Good Hope for service during Operation Corporate - the Falklands Conflict. Embarked wives were landed at Mombasa

13 April 1982 off the Cape of Good Hope enroute to the TEZ

19 April 1982 entered the TEZ (Total Exclusion Zone) around the Falkland Islands having encountered severe weather in the South Atlantic causing bow damage which led to some of her tanks becoming contaminated with seawater

23 April 1982 joined Operation Paraquat- the retaking of South Georgia. Proceeded 200 miles off South Georgia with RFA TIDESPRING (1) for a pump over which had to be abandoned due to a submarine alert which turned out to be the Argentinian SANTE FE

24 April 1982 completed the pump over (3,505 tons of diesel and 1,200 tons of FFO) and sailed for the U.K.

7 May 1982 sailed Ascension Island to Portland

22 May 1982 arrived Portland to tank clean and for repairs

1 June 1982 passed her Lloyds Freeboard and Annual Survey

2 June 1982 sailed Portland on her 2nd tour in the South Atlantic

7 June 1982 berthed at Gibraltar on No 48 berth

8 June 1982 sailed Gibraltar for the South Atlantic

24 June 1982 berthed at Gibraltar

25 June 1982 sailed Gibraltar for Portland

1 July 1982 anchored in Weymouth Bay

2 July 1982 berthed at Portland

5 July 1982 anchored in Weymouth Bay

8 July 1982 deployed to Portland Exercise Area returning to anchor in Weymouth Bay

10 July 1982 berthed alongside at Portland and loaded 2,040 metric tonnes of diesel

23 July 1982 sailed Portland to Devonport berthing on Yonderbury Oil Fuel Jetty the same day

24 July 1982 and 25 July 1982 on Yonderbury Oil Fuel Jetty loading 4,541 metric tons of FFO, 5,782 metric tonnes of diesel and 4,524 tons of AVCAT

2 August 1982 sailed Devonport to Ascension Island

14 August 1982 crossed the equator at 19:50hrs

17 August 1982 reached Ascension Island and sailed south to the Falkland Islands

22 August 1982 the Chief Officer and the Bosun were injured while attending to repairs to an accommodation ladder which was breaking away.

2 September 1982 anchored in San Carlos water, Falkland Islands

3 September 1982 sailed from San Carlos water to Berkeley Sound and anchored

7 September 1982 sailed Berkeley Sound

17 September 1982 and 18 September 1982 in Berkeley Sound with Requisitioned tanker Scottish Eagle alongside pumping over 2,800 metric tonnes of diesel oil into Brambleleaf

21 September 1982 sailed Berkeley Sound

24 October 1982 sailed Falkland Islands for home with the carrier HMS ILLUSTRIOUS and the frigate HMS AMAZON

16 December 1982 arrived Gibraltar on completion of Operation Corporate duties

February 1983 was purchased by MoD (N)

18 November 1983 sailed U.K. along with the assault ship HMS FEARLESS to support Operation Offcut - naval support for British troops in the multi-national force in the Lebanon - which also included RFA’s BLUE ROVER, GREY ROVER and later RELIANT (3)

29 August 1984 was officially presented with the Falkland Islands 1982 Battle Honour at Portland by Mr A Kemp DST(SF)

Escape4

 

January 1986 humanitarian aid - along with the Royal Yacht  HMS BRITANNIA involved in the evacuation of British and foreign nationals from Aden after civil war broke out in the Peoples Republic of Yemen

11 January 1986 sailed Mombasa to R/V with the Royal Yacht to accompany her to Sri Lanka

14 January 1986 ordered to sail to Aden on Operation Balsac - the evacuation of British nationals - along with the frigate HMS JUPITER and the destroyer HMS NEWCASTLE

18 January 1986 began her approach to the evacuation beach off Aden to embark British nationals after the attempted coup

21 January 1986 anchored in Aden Harbour and then accompanied the Royal Yacht as previously planned to Sri Lanka

27 July 1986 at Bahrain

31 December 1986 at Gibraltar

3 August 1987 together with HMS's EDINBURGH and ANDROMEDA transitted the Suez Canal southbound

December 1987 Captain Stuart G Pearce RFA in command

12 December 1987 at Portsmouth

6 February 1988 at Fawley

June 1988 Captain Christopher Smith in command

15 June 1988 at Fort de France, Martinique

18 August 1988 at Portsmouth

1989 was awarded an inscribed plaque from the General Council of British Shipping to commemorate her service on Armilla Patrol between November 1986 and 20 August 1988 when the “Accompanying Policy” was in force. Other recipients were RFA’s APPLELEAF(3), DILIGENCE, OLNA (3), ORANGELEAF (3) and TIDESPRING

30 August 1989 with HMS ALACRITY and US Coast Guards was involved in the seizure of a 65 foot fishing boat which was found to contain 23,000 lbs of marijuana. The vessel was escorted into Key West

 Press Cutting Brambleleaf 3 for 3 Sept 1989 

17 September 1989 to 24 September 1989 humanitarian assistance - supported the frigate HMS ALACRITY and provided assistance to the islands of Montserrat, St Kitts, Nevis and Tortola in the wake of Hurricane Hugo

13 January 1990 berthed at Portsmouth

27 June 1990 Captain (E) E M Quigley RFA appointed as Chief Engineer Officer

June 1992 Captain Ian F Heslop RFA in command

25 June 1992 at Dubai

2 December 1992 at Jebel Ali with Captain Shane Redmond OBE RFA appointed as Commanding Officer

Captain Shane Redmond OBE crop

Captain Shane Redmond OBE RFA

6 May 1994 berthed at North Shields, River Tyne

23 September 1994 at Plymouth

10 November 1994 Humanitarian aid - with the patrol craft HMS LEEDS CASTLE she assisted in the rescue of a French transatlantic yachtsman in the Eastern Atlantic after his yacht had capsized when its keel fell off

February 1995 with HMS BROADSWORD and HMS MONMOUTH visited Bermuda

May 1995 took Mr R J Alston CMG., Governor of Pitcairn, Henderson, Ducie and Oeno Islands, Mrs Alston and two administration officers, from Mangareva to Pitcairn, then on to Wellington, New Zealand

16 January 1995 Captain Anthony F Pitt DSC RFA appointed as Commanding Officer

 

A_Pitt

Captain A F Pitt DSC RFA

 

24 November 1996 berthed on the River Tyne and Captain Pat Thompson OBE RFA appointed as Commanding Officer

24 April 1997 at Plymouth

17 September 1997 berthed at Glen Mallen

17 October 1997 alongside at Gosport Oil Fuel Jetty

30 January 1999 to 1 April 1999 supported Operation Magellan in the Persian Gulf - an RN/RFA Group deployed as a precautionary move to counter continuing Iraqi intransigence over compliance with UN Security Council instructions - along with RFA FORT AUSTIN

29 April 1999 berthed at Dubai

19 July 1999 berthed at Wallsend on Tyne

19 May 2001 to 22 May 2001 berthed at Vigo, Spain

26 July 2001 Captain Brian J Waters OBE RFA appointed as Commanding Officer

Captain Brian Waters

Captain Brian J Waters OBE RFA

5 August 2001 to 6 August 2001 berthed at Gibraltar

17 August 2011 to 23 August 2001 berthed at Gibraltar

30 September 2001 to 1 October 2001 berthed at Gibraltar

24 December 2001 on patrol off Kenya together with HMS's ILLUSTRIOUS, SOUTHAMPTON and HMS/m TRAFALGAR

16 March 2002 to 21 March 2002 berthed at Gibraltar

11 May 2002 Captain Alistair Swatridge RFA appointed as Commanding Officer

7 August 2002 to 9 August 2002 berthed at Algerciras, Spain

11 August 2002 to 15 August 2002 berthed at Vigo, Spain

16 November 2002 to 19 November 2002 berthed at Algerciras, Spain

9 January 2003 to 12 January 2003 berthed at Algerciras, Spain

13 January 2003 berthed at Alicante, Spain

24 January 2003 to 25 January 2003 berthed at Alicante, Spain

15 January 2003 deployed for Operation Telic- the 2nd Gulf War - along with 13 other RFA’s

7 August 2003 humanitarian aid - rescued 12 survivors from the blazing cargo dhow FATE AL RAMAN at the northern end of the Arabian Gulf and landed them at Dubai

24 October 2003 returned to Portland on completion of Operation Telic duties - the last RFA home

1 November 2003 Captain Brian J Waters OBE RFA appointed as Commanding Officer

12 November 2003 Communications Rating 1 Michael James Gray discharged dead

29 June 2004 Captain (E) Graham Turner RFA appointed as Chief Engineer Officer

CEO Graham Turner

Captain (E) Graham Turner RFA

17 October 2004 Captain Shaun Jones RFA appointed as Commanding Officer

Shaun Jones

Captain Shaun Jones RFA

9 December 2004 Captain C Fell RFA appointed as Commanding Officer

7 March 2005 at Glen Malan until 14 March 2005

28 March 2005 until 21 April 2005 FOST

16 May 2005 until 30 May 2005 FOST

26 July 2005 arrived at Loch Striven

1 August 2005 arrived at Devonport

29 August 2005 FOST

22 October 2005 at Loch Striven sailing the next day

4 November 2005 at Loch Striven sailing 12 November 2005

February 2006 at Devonport as FOST tanker support

19 March 2006 arrived Loch Striven

29 March 2006 sailed Portsmouth as part of the Aguila 06 Deployment to the Middle East led by the carrier HMS ILLUSTRIOUS - along with RFA’s DILIGENCE and FORT VICTORIA

30 October 2006 with ships of 24 nations took part in a US - led naval exercise in waters not far from Iran aimed at training forces to block the transport of weapons of mass destruction and related equipment

5 December 2006 berthed at Gibraltar sailing on 3 January 2007

22 January 2007 Captain (E) Robert Smith RFA appointed as Chief Engineer Officer

5 February 2007 arrived Portsmouth for the last time to de-store for disposal

April 2007 announced that she would be reduced to “zero manning” along with RFA OAKLEAF(2)

September 2007 on the Disposal List at Portsmouth laid up

8 July 2009 moved to Lock C, Portsmouth

9 July 2009 moved to Victory Jetty, Portsmouth

16 July 2009 moved to the North West Wall to prepare for being towed away

18 August 2009 left Portsmouth under tow of MULTRATUG 7 and MULTRATUG 17 to Belgium to be broken up by Van Heyghen Recycling at Ghent

20 August 2009 arrived Ghent for demolition by Van Heyghen Freres

 

brambleleaf_to_the_breakers

RFA Brambleleaf leaves Portsmouth on the way to the breakers

IMG_1239

brambleleaf_breakers2

The demise of an elderly lady

© Mark Bontemps

February 2011 breaking up completed

 

Additional information

Copyright © 2008 – 2017 Christopher J White

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website, by continuing to use the site you agree to cookies being used. More info.