RFA Eddyness

 

 

 

Official Number:                186120

Class:                                 EDDY CLASS Fleet Attendant Oiler

Pennant No:                       A295

Laid down:
Builder:                               Blyth Dry Dock, Cowpen Quay, Blyth
Launched:                          22 October 1953

Into Service:                       11 October 1954

Out of service:                    29 January 1963
Fate:                                    Broken Up

 

Items of historic interest involving this ship: -

 

Background Data:  This Class were a part of the RFA’s first post-WW2 construction programme and the ships were Admiralty-designed to act as Fleet Attendant Oilers. Even as they were being built for world-wide service however, their designed functions had become obsolete due to the rapid and wide scale practice of refuelling at sea. This resulted in RFA EDDYCOVE, ordered on 23 January 1951 and RFA EDDYMULL, ordered on 27 March 1951 being cancelled in 1952 and the remaining eight ships in the Class refocused on harbour and coastal service within a short time. With the exception of RFA EDDYFIRTH, the remainder of the Class had very short service lives with the RFA.

 

 

12 January 1954 arrived at the River Tyne under tow 

15 January 1954 Mr E A H Chantler RFA appointed as Chief Engineer Officer

9 June 1954 Captain Iden W J Hall RFA appointed as Master

 

Iden_W_J_Hall

Captain Iden W J Hall RFA

 

11 October 1954 Completed - spent most of her service in UK waters

 

Eddyness_bell

 

31 January 1955 Mr T L Morton RFA appointed as Chief Engineer Officer

9 July 1955 in refit at Palmers, Hebburn on Tyne at the same time as RFA DEWDALE (1) and RFA WAVE KNIGHT (1) were also in refit in the same Yard

20 July 1955 Captain Phadraig Colfer RFA appointed as Master

16 March 1956 Mr J Alexander RFA appointed as Chief Engineer Officer

29 June 1956 Captain I W J Hall RFA appointed as Master

1 August 1956 loading prior to deployment to Malta (from a Top Secret signal from the Admiralty to C in C Mediterranean copied to C in C East Indies & FOME)

10 November 1956 Mr T J W Humphrey RFA appointed as Chief Engineer Officer

3 July 1957 Captain Charles E C Phipps RFA appointed as Master

13 September 1957 Mr C E Prentis RFA appointed as Chief Engineer Officer

24 October 1958 Captain John Ditchburn RFA appointed as Master

3 November 1958 Mr David Meikle RFA appointed as Chief Engineer Officer

 

Meikle1

Chief Engineer Officer David Meikle RFA

 

21 April 1959 at Devonport alongside HMS CENTAUR refuelling her with AVCAT

HMS Centaur Aircraft carrier

HMS CENTAUR

12 June 1959 Captain James H Chant RFA appointed as Master

18 November 1960 Mr B W Edwards RFA appointed as Chief Engineer Officer

3 December 1960 moved from Portsmouth Dockyard to Gosport oil fuel jetty by RFA Capable

14 December 1960 Captain H W Lawford RFA appointed as Master

24 May 1961 Mr J Mel Lumsden RFA appointed as Chief Engineer Officer

16 June 1961 Captain R J Lockwood RFA appointed as Master

26 February 1962 at the Isle of Grain

15 March 1962 at Malta

29 January 1963 destored and laid up at Devonport

22 and 29 November 1969 offered for sale 'as lying' at Devonport in the Times of these dates by the Board of Trade

24 February 1970 sailed Devonport under tow to the ship breakers

February 1970 arrived at Valencia, Spain for breaking up by Aguilar y Peris

Additional information

Copyright © 2008 – 2017 Christopher J White

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website, by continuing to use the site you agree to cookies being used. More info.